تاریخچه ان ال پی

(3)

برنامه ریزی عصبی زبانی (Neuro-Linguistic programming) یک رویک ارتباطی ، رشد فردی و یک روش روان درمان گری است که توسط ریچارد بندلر و جان گریندر در کالیفرنیای آمریکا ایجاد شد

تاریخچه برنامه ریزی عصبی - کلامی

. جان گریندر از زبان شناسان برجسته جهان است و ریچارد بندلر ریاضیدان است و در شیوه درمانی گشتالت و در زمینه کامپیوتر نیز متخصص است .در اواخر سال های 1960 میلادی این دو نفر تصمیم گرفتند که دانش و استعداد خود را برای انجام یک مقصود روی هم بریزند . آنها برای پاسخگویی به این سوال که چطور در یک جامعه اشخاصی با شرایط یکسان بسیار موفق هستند و اشخاص دیگر با همان شرایط و انجام همان فعالیت ها نتایج مطلوب را کسب نمی کنند بررسی های را انجام دادند . مقصود آنها این بود که رفتار موفق ترین افراد را در هر زمینه مدل سازی کنند . ایجاد کنندگان این رویکرد ، مدعی بودند که بین فرآیندهای عصبی و پردازش های زبانی و الگوهای رفتاری ارتباطی وجود دارد که می تواند از طریق تجربه برنامه ریزی کرد و آنها را یاد گرفت و به این روش از این رویکرد برای هدف ویژه ای در زندگی بهره گرفت و حتی به این طریق بتوان مسیر زندگی را تغییر داد .

 

آنها به دنبال کسانی می گشتند که در یک جزء بیشترین کارایی را داشته باشند ، چیزی که به نظر آنها بیش از همه مورد نیاز انسان ها است و آن توانایی ایجاد تغییر بود . آنها در جستجوی بازرگانان موفق ، پزشکان برجسته و سایر افراد ممتاز بودند تاچکیده درس ها و تجربیاتی که این افراد در طی سال ها آموزش و خطا یاد گرفته بودند را دریابند .

شهرت بندلر و گریندر به خاطر چند الگوی موثر تغییرات رفتاری است که چند مورد آن ذکر می شود : یکی مدل سازی مربوط به دکتر میلتون اریکسون از بزرگ ترین متخصصان روان درمانی از طریق هیپنوتیزم در طول تاریخ . دیگر مدل سازی مربوط به ویرجینیا ساتیر متخصص بی نظیر مسایل خانوادگی و یکی هم مربوط به گرگوری بیتسون انسان شناس . به عنوان نمونه این دو نفر کشف کردند که چگونه ساتیر برای روابط خانوادگی راه حل هایی می یافت که متخصصصان دیگر از آن عاجز بودند .

آنها قدم هایی را که این خانم برای رسیدن به نتیجه مورد نظر را بر می داشت را کشف کردند و این الگو را به شاگردان خود تعلیم دادند و این شاگردان توانستند با به کار گیری آن الگوها به نتایج کیفی مشابهی دست یابند ، هر چند که سال ها تجربه درمانی آن خانم را نداشتند آنها همان تخم را کاشتند و در نتیجه همان محصول را درو کردند . بندلر و گریندر الگوهای اساسی را از مدل سازی این سه مورد به دست آوردند و سپس خود به خلق و ایجاد الگوهای دیگر پرداختند و این مطالب را به شاگردان خود تدریس نمودند .

البته از آن جایی که برنامه ریزی عصبی زبانی شامل ابزار گوناگونی برای تغییر در رفتار است و اشخاص دیگری همچون : رابرت دیلتز ، تاد جیمز ، استفان گلیکان ،لسلی کامرون بندلر ، استیو کونرا ، دیوید گوردون و ... هر کدام با نوآورهای خود به نوعی به قوی تر شدن ان ال پی که امروزه دارای بیش از 300 تکنیک برای تغییر در رفتار است ، کمک کردند . برنامه ریزی عصبی زبانی در اواخر دهه 70 و اواخر دهه 80 میلادی با کمک رابرت دیلتز فرم استاندارد به خود گرفت و در طول سال های دهه 80 دسته بندی شد تا بتوان آن را به صورت یک رشته تحصیلی به علاقمندان معرفی کرد و در اختیار آنها قرار داد . برنامه ریزی عصبی کلامی با کمک آنتونی رابینز جهانی شد .

مایکل بولداک می نویسد : نظریات و یافته های ریچارد و جان جمع آوری گردید و پیه های ان ال پی را تشکیل داد و همچنین زمینه لازم برای برگزاری ان ال پی را فراهم آورد . در آن ایام تونی جوان بود و جویای نام . توجهش به سمینار ان ال پی جلب شد ، با این باور که ان ال پی قادر است با ایجاد نتایج سریع ، برای شهرت و اعتبار به همراه بیاورد . از طرفی تونی به یک فن آوری صحیح و میان بر نیاز داشت تا در سمینارهایش آن را ارایه دهد  و در همان زمان ریچارد و جان به شخصی و کارآمد نیاز داشتند که از طریق او بتوانند ان ال پی را به دنیا معرفی کنند . بدین ترتیب این سه گروهی سه نفره تشکیل دادند و انقلابی در زمینه نیل انسان ها به ترقی و پیشرفت فردی پدید آوردند .    

 

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    چهارشنبه, 08 خرداد 1398
  • زمان مطالعه
    4 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما