چرخ زندگی و کاربردهای آن در مربیگری [قسمت اول]

(2)
کوچینگ رستم حامدی - چرخ زندگی و کاربردهای آن در مربیگری

حلقه ها و چرخ ها در طول تاریخ مورد استفاده قرار گرفته است و استفاده فوق العاده از این مفاهیم در ارتباط با دایره زندگی و توسعه انسانی است . بنابر این جای تعجب نیست که چرخ زندگی مربیگری یک ابزار کلیدی مربیگری است . هنگامی که ما تاریخ چرخ ، حتی در استفاده های باستانی را می بینیم ، چرخ با نقطه مرکزی کشیده می شود که از آن همه چیز دیگر گسترش می یابد . در طول زمان این مفاهیم راه خود را در زمینه توسعه انسانی پیدا کرده اند . معروف ترین و رایج ترین چرخ ، چرخ زندگی است . یک چرخ از چندین بخش تشکیل شده است و هر قطعه نماینده یک منطقه زندگی است .

چرخ زندگی چیست

چرخ زندگی نشان می دهد که چگونه با زندگی سازگاری داشته باشید و شادی و موفقیت را ایجاد کنید . منبع چرخ زندگی از بودیسم تبت است و بر هشت جزء متمرکز است که عوامل خوشبختی در زندگی انسان نامیده می شوند . با این حال چرخ زندگی نباید با نسخه تبت منتشر شود که بیشتر بر آگاهی از وضعیت ذهن متمرکز است . چرخ زندگی اغلب به عنوان یک وسیله مربیگری و یا تعیین هدف مورد استفاده قرار می گیرد . چرخ زندگی بیان می کند که چگونه فرد زمان خود را مصرف می کند و این که چگونه این فرد از قسمت های مختلف زندگی خود راضی است . این یک نوع خود انعکاسی ایجاد می کند که به شما امکان می دهد بیشتر از زندگی خود با خبر باشید .

نمودار چرخ زندگی

چرخ زندگی شامل یک نمودار پایه است که نشان دهنده دسته های مختلفی است که اهمیت زیادی برای مردم دارند . شایع ترین بخش ها عبارتند از :

- کسب و کار و شغل

- امور مالی

- سلامتی

- خانواده و دوستان

- عشق

- توسعه شخصی

- سرگرمی و تفریح

- کمک به جامعه

علاوه بر این می توانید دسته هایی را اضافه یا حذف کنید . برای مثال خانواده و دوستان را می توانید به دو دسته تقسیم کنید . چرخ تکمیل شده نقطه شروع یک فرد است . این چیزی در مورد چگونگی کارآمد و موثر بودن فرد در زندگی می گوید . به عنوان مثال ، اگر تمام وقت و انرژی خود را صرف کار خود کنید، بدون شک، تاثیر مثبتی بر امور مالی خواهد داشت . اما به چه میزان از روابط با دوستان و خانواده راضی هستید ؟ این نتیجه برای سلامتی و رفاه و آرامش چیست ؟

با نگاه کردن به تمام جنبه ها و اطمینان از این که همه آنها به هم متصل هستند ، تعادل را می توان در زندگی یافت . کلید این است که تعادل را پیدا کنید و این دقیقاً همان چیزی است که چرخ زندگی در مورد آن است . چرخ زندگی یک ابزار است که به شما یک عکس فوری از نحوه زندگی شما می دهد . اساساً یک چرخ که معمولاً هشت بخش است ، بخش های کلیدی زندگی شما را نشان می دهند .

بعضی از افراد ممکن است احساس کنند که فقط مناطق خاصی از چرخ زندگی برای آنها اهمیت دارد . به عنوان مثال ، ممکن است فکر کنند که معنویت برای آنها به عنوان متفکران آزاد اهمیتی ندارد . این یک تصور غلط است زیرا معنویت به ارتباط شما با جهان اشاره دارد . بنابر این آنها جنبه معنوی زندگی خود را نادیده می گیرند و زمینه های ملموس مانند شغل و سلامت را مد نظر قرار می دهند .

با این حال معنویت به روح ما مربوط است و بخش مهمی از یک زندگی کامل است . برای کسانی که معنویت خود را نادیده می گیرند ، زمانی که احساس می کنند زندگی برای آنها تهی است . معنای زندگی چیست ؟ چرا من اینجا هستم ؟ این زمانی است که آنها شروع به جستجوی معنی عمیق تر در وجود خود می کنند . برخی از مردم پول را نادیده می گیرند و می گویند پول مهم نیست . این یک تصور غلط است . پول فقط نمادی برای ارزش در دنیای امروز است . مردم امروز در مبادله کالاها و خدمات از پول استفاده می کنند . هنگامی که پول را رد می کنید ، شما عمل ارزش دریافت برای کار خود را رد می کنید . در بلند مدت رد کردن پول باعث می شود که شما برای رسیدن به اهداف بلند مدت دچار مشکل شوید زیرا شما از منابع پولی برای انجام این کار خود داری می کنید .

در نهایت تمام زمینه های چرخ زندگی مهم هستند ، زیرا آنها بخش هایی از زندگی شما هستند . نادیده گرفتن هر یک از مناطق ممکن است به شما کمک کند در ابتدا در سایر زمینه ها به پیشرفت دست یابید ، اما در نهایت باعث می شود که زندگی خود را متوقف کنید . از آنجا که با نادیده گرفتن یک منطقه زندگی ، شما بخشی از خود و در نتیجه زندگی خود را نادیده می گیرید .

به طور معمول سه چالش وجود دارد که شما با آن رو به رو می شوید :

- نیاز به هدف برای زندگی .

- شما فاقد یک فرآیند صحیح برای تحقق هدف خود هستید .

- شما به دلیل رفتارهای خود محدودیتی ، پیشرفتی ندارید .

چرخ زندگی بیشتر مربوط به مرحله سوم است . شما ممکن است یک هدف و یک فرآیند داشته باشید ، اما زندگی شما همچنان ایستا است . این به این دلیل است که شما نتوانسته اید موانع قابل توجهی که شما را به عقب بر می گردانند را کشف کنید . سطح شادی شما ارتباط مستقیم با شکاف بین جایی که شما در حال حاضر و جایی که می خواهید باشید را دارد . برای درک شکاف ها و اهرم های لازم برای پر کردن آنها ، باید یک ابزار توسعه شخصی برای کمک به تجزیه و تحلیل موضوعات مختلف زندگی خود داشته باشید .

چرخ زندگی یک راه خوب برای نگاه کردن به هر جنبه ای از زندگی شماست و میزان کیفی نسبی آن را تعیین می کند ، بنابر این می توانید کشف کنید که کدام مناطق نیاز بیشتری نسبت به سایر مناطق دارد . همان طور که آنتونی رابینز می گوید : بسیاری از مردم در حال ساخت زندگی هستند و زندگی خود را طراحی نمی کنند . اما برای این که بتوانید زندگی خود را طراحی کنید ، ابتدا باید نقشه خود را از جایی که امروز هستید ایجاد کنید .

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    یکشنبه, 02 تیر 1398
  • زمان مطالعه
    5 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما