استرس چیست ؟ [قسمت هفتم]

(2)
استرس چیست ؟ [قسمت هفتم]

چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند منجر به استرس شود. با توجه به یک نظرسنجی اخیر مرگ یکی از عزیزان، طلاق و جدایی، از دست دادن شغل و مشکلات غیره منتظره پولی در میان ده عامل اصلی استرس هستند. اما همه رویدادهای زندگی منفی نیستند و حتی تغییرات مثبت زندگی مانند انتقال به خانه بزرگتر، به دست آوردن ارتقاء شغلی و یا رفتن به تعطیلات می تواند منابع استرس است.

منابع استرس

مدیریت استرس موثر با شناسایی منابع و ایجاد استراتژی برای مدیریت آنها آغاز می شود.

خارجی

استرسورهای خارجی رویدادها و شرایطی هستند که برای شما اتفاق می افتد. برخی از نمونه های استرسور خارجی عبارتند از:

- تغییرات عمده زندگی: این تغییرات می تواند مثبت باشد، مانند یک ازدواج جدید، یک بارداری برنامه ریزی شده، یک ارتقاء یا یک خانه جدید یا آنها می توانند منفی باشند، مانند مرگ یکی از عزیزان یا طلاق.

- محیط: ورودی از دنیای اطراف ما می تواند منبع استرس باشد. به چگونگی واکنش به صداهای ناگهانی مانند صدای سگ لرز یا واکنش نشان دادن به نور آفتاب یک اتاق یا اتاق تاریک می تواند منبع استرس باشد.

- رویدادهای غیرقابل پیش بینی: افزایش اجاره یا کاهش پرداخت حقوق از جمله این عوامل هستند.

- محل کار: عوامل استرس شغلی در کار عبارتند از حجم کار غیرممکن، ایمیل های بی پایان، مهلت های فوریتی و خواستار یک رئیس است.

- اجتماعی: ملاقات با افراد جدید و روابط با خانواده اغلب باعث ایجاد استرس نیز می شود.

استراتژی هایی برای مدیریت استرس های خارجی شامل عوامل سبک زندگی مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم، فعال شدن جسمی و داشتن خواب کافی است که به افزایش قابلیت انعطاف پذیری شما کمک می کند. گام های مفید دیگر عبارتند از درخواست کمک از دیگران، استفاده از طنز، یادگیری خشنودی، و حل مسئله و مدیریت زمان.

تحریکات داخلی

همه تنش ها از چیزهایی که برای شما اتفاق می افتد، ناشی می شود. بسیاری از واکنش استرس ما ناشی از خود است. آن احساسات و اندیشه هایی که به سر شما می آیند و موجب نا آرامی می شوند، به عنوان عوامل استرس زای داخلی شناخته می شوند. نمونه هایی از عوامل استرس زا عبارتند از:

ترس ها: موارد رایج عبارتند از : ترس از شکست، ترس از صحبت عمومی و ترس از پرواز.

عدم اطمینان و عدم کنترل

باورها: این ممکن است نگرش ها، نظرات و انتظارات باشد. حتی ممکن است فکر نکنید که چگونه باورهای شما تجربه شما را شکل می دهند، اما این افکار از پیش تعیین شده اغلب ما را برای استرس آماده می کند.

خبر خوب این است که ما توانایی کنترل افکارمان را داریم. خبر بد این است که ترس، نگرش ها و انتظارات ما مدت هاست همراه ما بوده اند و اغلب تلاش می کنیم تا آنها را تغییر دهیم. استراتژی هایی برای مدیریت استرس های درونی عبارتند از رفرمینگ افکار و انتخاب یک فکر مثبت، چالش افکار منفی، استفاده از تکنیک های آرام سازی و صحبت با یک دوست یا مشاور قابل اعتماد.

مدیریت استرس

مردم می توانند یاد بگیرند استرس را مدیریت کنند و زندگی شادتر و سالم تری را داشته باشند. بعضی از راهکارها عبارتند از:

ورزش: مطالعات نشان داده اند که ورزش می تواند در سلامت روحی و جسمی فرد تاثیر بگذارد.

کاهش مصرف الکل، داروها و کافئین: این مواد به کاهش استرس کمک نمی کند و می توانند آن را بدتر کنند.

تغذیه: یک رژیم سالم و متعادل با مقدار زیادی میوه و سبزیجات به حفظ سیستم ایمنی بدن در زمان استرس کمک می کند. رژیم غذایی ضعیف منجر به سلامت بدنی و استرس اضافی خواهد شد.

اولویت بندی

زمان: هر روز فقط وقت خاصی را برای خودتان تنظیم کنید. از آن برای سازماندهی زندگی خود، استراحت، و دنبال کردن منافع خود استفاده کنید.

تنفس و آرامش: مدیتیشن، ماساژ و یوگا می تواند به کاهش استرس کمک کند. تکنیک های تنفس و آرام سازی می تواند سیستم را کند کند و به شما کمک کند که آرام باشید. تنفس نیز بخش مهمی از مدیتیشن ذهن است.

صحبت کردن: صحبت کردن با خانواده، دوستان، همکاران و رئیس خود در مورد افکار و نگرانی های شما به شما کمک می کند تا آرامش خود را حفظ کنید. شما ممکن است آرام باشید تا متوجه شوید که شما تنها نیستید. شما حتی می توانید پیدا کنید که یک راه حل آسان وجود دارد که شما به آن فکر نکرده اید.

نیازهای خود را پیدا کنید: اکثر مردم چیزی دارند که به آنها کمک می کند تا آرام شوند، مانند خواندن یک کتاب، راه رفتن، گوش دادن به موسیقی یا صرف وقت با یک دوست یا حیوان خانگی پیوستن به گروه کر یا باشگاه به برخی افراد کمک می کند.

ایجاد شبکه های پشتیبانی: انجمن روانشناسی آمریکا مردم را تشویق می کند تا شبکه هایی از حمایت اجتماعی را توسعه دهند، مثلا با صحبت کردن با همسایگان و دیگران در جامعه محلی، یا پیوستن به یک باشگاه، خیریه یا سازمان مذهبی.

حتی اگر احساس استرس در حال حاضر وجود نداشته باشد، بخشی از یک گروه بودن می تواند از ایجاد استرس ها جلوگیری کند و زمانی که دوران سختی می آید، حمایت و کمک های عملی فراهم می شود.

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    پنج شنبه, 20 تیر 1398
  • زمان مطالعه
    5 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما