استرس چیست ؟ [قسمت ششم]

(3)
استرس چیست ؟ [قسمت ششم]

بدن انسان برای ایجاد استرس و واکنش به آن طراحی شده است. استرس می تواند مثبت باشد، ما را در معرض هوشیاری، انگیزه و آماده برای جلوگیری از خطر قرار دهد. استرس هنگامی که یک فرد با چالش های مداوم بدون تسکین و آرامش بین عوامل استرس زا مواجه می شود، منفی می شود. سیستم عصبی بدن دارای یک پاسخ استرس داخلی است که موجب تغییرات فیزیولوژیکی می شود تا بدن بتواند در برابر شرایط استرس زا قرار گیرد. این پاسخ استرس، همچنین به عنوان "مبارزه یا فرار" شناخته می شود، در شرایط اضطراری فعال می شود.

استرس و سلامتی

استرس که بدون تسکین ادامه می یابد می تواند منجر به یک وضعیت دشوار شود. تاراحتی می تواند تعادل یا تعادل داخلی بدن را مختل کند، که منجر به علائم جسمی مانند سردرد، ناراحتی معده، افزایش فشار خون، درد قفسه سینه، اختلال عملکرد جنسی و مشکلات خواب می شود. مشکلات عاطفی نیز ممکن است ناشی از ناراحتی باشد. این مشکلات عبارتند از: افسردگی، حملات هراس، یا سایر انواع اضطراب و نگرانی.

تحقیقات نشان می دهد که استرس همچنین می تواند علائم یا بیماری های خاصی را به وجود آورد یا بدتر کند. استرس به 6 علت اصلی مرگ مرتبط است: بیماری قلبی، سرطان، بیماری های ریه، حوادث، سیروز کبد و خودکشی.

استرس نیز هنگامی که افراد در استفاده اجباری از مواد یا رفتار در تلاش برای از بین بردن استرس خود مواجه می شوند مضر است. این مواد یا رفتار شامل غذا، الکل، تنباکو، مواد مخدر، قمار، جنسیت، خرید و اینترنت است. به جای صرفه جویی در استرس و بازگشت بدن به حالت آرام، این مواد و رفتارهای اجباری تمایل دارند بدن را در حالت استرس نگه دارند و باعث مشکلات بیشتری شوند.

استرس، عملکرد طبیعی بدن مانند دستگاه گوارش و سیستم ایمنی را کاهش می دهد. سپس تمام منابع می توانند بر تنفس سریع، جریان خون، هشیاری و استفاده از عضلات متمرکز شوند.

بدن در طی استرس تغییر می کند:

- فشار خون و افزایش ضربان قلب

- تنفس سریعتر

- تضعیف دستگاه ایمنی بدن

- حالت هوشیاری شدید باعث جلوگیری از خواب می شود

استرس ممکن است بررفتار و عواملی که باعث افزایش خط ابتلا به بیماری های قلبی می شود، تاثیر بگذارد: فشار خون بالا و سطح کلسترول، سیگار کشیدن، عدم فعالیت فیزیکی و بی خوابی بعضی افراد ممکن است به خاطر مدیریت استرس مزمن خود انتخاب کنند که سیگار بکشند، با این حال این عادت ها می توانند فشار خون را بالا ببرند و ممکن است به دیواره های عروق آسیب برسند.

پاسخ بدن شما به استرس ممکن است سردرد، فشار پشتی یا درد معده باشد. استرس همچنین می تواند باعث شود انرژی خود را از دست بدهید، باعث خسارت وارده بر روی خواب شما شود و باعث احساس خجالت، فراموشی و بی نظمی شود.

تحقیقات نشان داده است افرادی که دچار استرس شدید و طولانی مدت (یعنی مزمن) هستند، می توانند مشکلات گوارشی، مشکلات باروری، مشکلات ادراری و سیستم ایمنی ضعیف داشته باشند. افراد مبتلا به استرس مزمن نیز بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا یا سرماخوردگی هستند و دارای سردرد، مشکل خواب، افسردگی و اضطراب هستند.

اگرچه استرس می تواند سبب تعدادی از مشکلات سلامت جسمی شود، شواهدی وجود دارد که می تواند موجب سرطان شود. برخی مطالعات نشان می دهد که ارتباط بین عوامل مختلف روانشناختی و افزایش خطر ابتلا به سرطان وجود دارد.

شواهد حاصل از مطالعات تجربی نشان می دهد که استرس روانی می تواند توانایی تومور را در رشد و گسترش داشته باشد. به عنوان مثال، برخی مطالعات نشان داده است که هنگامی که موشهای حاوی تومورهای انسانی در محدوده یا جدا شدن از موش های دیگر نگهداری می شوند، شرایطی که باعث افزایش استرس می شوند، تومورهای آنها بیشتر رشد می کنند (متاستار).

استرس در محل کار

استرس می تواند به هر کسی در هر سطح کسب و کار ضربه بزند و تحقیقات اخیر نشان می دهد که استرس مربوط به کار ، گسترده است و به بخش ها، مشاغل یا صنایع خاص محدوده نمی شود.

تعریف رسمی HSE از استرس مربوط به کار، این است: "واکنش های نامطلوب افراد به فشار بیش از حد و یا انواع دیگر تقاضا برای آنها در محل کار است".

کار به هر دلیلی می تواند منبع استرس بزرگی باشد. این نوع استرس می تواند گاه به گاه یا مزمن باشد.

استرس در محل کار می تواند به صورت زیر باشد:

- احساس عدم قدرت و یا کنترل آنچه اتفاق می افتند.

- عدم اشتیاق در شغلی که دوست ندارید و هیچ جایگزینی را مشاهده نکنید.

- انجام کارهایی که فکر نمی کنید باید انجام دهید.

- تجربه درگیری با یک همکار.

- داشتن انتظار بیش از حد از شما.

اگر شما در شغلی هستید که از آن متنفر بوده و یا بدون هیچ گونه کنترل، همیشه به خواسته های دیگران پاسخ می دهید، استرس به نظر اجتناب ناپذیر است. گاهی اوات، ترک یا مبارزه برای تراز تعادل کار و زندگی، کار درستی است.

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    چهارشنبه, 19 تیر 1398
  • زمان مطالعه
    5 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما