استرس چیست ؟ [قسمت پنجم]

(1)
استرس چیست ؟ [قسمت پنجم]

هنگامی که یک فرد یک رویداد استرس زائی را تجربه می کند، آمیگدال، ناحیه ای از مغز که به پردازش احساسی کمک می کند، سیگنال اضطراب را به هیپوتالاموس می فرستد. این ناحیه مغز از طریق سیستم عصبی با بدن ارتباط برقرار می کند به طوری که شخص انرژی برای مبارزه یا فرار دارد.

فیزیولوژی استرس

هیپوتالاموس شبیه یک مرکز فرماندهی است. این ناحیه مغز با بقیه بدن از طریق سیستم عصبی اتونومیک ارتباط برقرار می کند که این کار را مانند تنفس، فشارخون، ضربان قلب و انقباض یا تنگ شدن عروق خونی اصلی و راه های هوایی کوچک در ریه ها به نام برونشیول ها کنترل می کند. سیستم عصبی اتونومیک دارای دو جزء، سیستم عصبی سمپاتیک و سیستم عصبی پاراسمپاتیک است. سیستم عصبی سمپاتیک مانند یک پدال گاز در یک ماشین عمل می کند. این واکنش مبارزه یا فرار را به وجود می آورد، بدن را با انرژی فراوانی مواجه می کند تا بتواند به خطرات درک شده پاسخ دهد. سیستم عصبی پاراسمپاتیک مانند ترمز عمل می کند. این پاسخ "استراحت و هضم" را تسری می دهد که پس از گذشت خطر، بدن را آرام می کند.

پس از آمیگدالا یک سیگنال اضطراب ارسال می شود، هیپوتالاموس سیستم عصبی سمپاتیک را با ارسال سیگنال از طریق اعصاب مغزی به غدد فوق کلیه، فعال می کند. این غدد توسط پمپ کردن هورمون اپی نفرین به جریان خون پاسخ می دهد. همانطور که اپی نفرین از بدن عبور می کند، تعدادی تغییرات فیزیولوژیکی را به ارمغان می آورد. تپش قلب سریعتر از حد طبیعی است، فشار خون را به عضلات، قلب و سایر ارگانهای حیاتی می اندازد. نرخ پالس و فشار خون بالا می رود. فردی که در معرض این تغییرات است نیز شروع به تنفس سریع تر می کند. راه های هوایی کوچک در ریه ها گسترده هستند. به این ترتیب، ریه ها می توانند اکسیژن بیشتری را با هر نفس بکار بگیرند. اکسیژن اضافی به مغز ارسال می شود، افزایش هوشیاری، بینایی، شنوایی و سایر حواس ها واضح تر می شود. در ضمن، اپی نفرین باعث آزاد شدن قند خون (گلوکز) و چربی ها از مکان های ذخیره سازی موقت بدن می شود. این مواد مغذی به جریان خون وارد می شود و انرژی را به تمام قسمت های بدن عرضه می کند.

همه این تغییرات به سرعت رخ می دهد که مردم از آنها آگاه نیستند. در واقع، سیم کشی بسیار کارآمد است که آمیگدال و هیپوتالاموس این کار را شروع می کنند، حتی قبل از اینکه مراکز بصری مغز فرصت شارژ شدن کامل را داشته باشند. همان طور که افزایش اولیه اپی نفرین پایین می آید، هیپوتالاموس مولفه دوم سیستم پاسخ استرس را فعال می کند که به عنوان محور HPA شناخته می شود. این شبکه شامل هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و غدد آدرنال است.

محور HPA بر مجموعه ای از سیگنال های هورمونی متکی است تا سیستم عصبی سمپاتیک را حفظ کند- "پدال گاز"– فشرده شده است.اگر مغز همچنان چیزی را به عنوان خطر درک کند، هیپوتالاموس هورمون آزاد کننده کورتیکوتروپین راکه به غده هیپوفیز منتهی می شود، باعث آزاد شدن هورمون آدرنوکورتیکوتروپیک (ACTH) می شود. این هورمون به غدد فوق کلیه منتقل می شود و موجب آزاد شدن کورتیزول می شود. هنگامی که تهدید عبور می کند سطح کورتیزول کاهش می یابد. سیستم عصبی پاراسمپاتیک –"ترمز"– سپس پاسخ استرس را کاهش می دهد.

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    سه شنبه, 18 تیر 1398
  • زمان مطالعه
    3 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما