استرس چیست ؟ [قسمت اول]

(2)
استرس چیست ؟ [قسمت اول]

استرس اغلب به عنوان اپیدمی سلامت قرن 21 شناخته می شود. حداقل 70 درصد از مردم در ایالات متحده اثرات فیزیکی و روانی استرس را تجربه می کنند، این امر تا حدودی به یک بیماری پاتوژن شخصی تبدیل شده است.

تاریخچه استرس

اصطلاح از حوزه فیزیک گرفته شد. در فیزیک، استرس نیرویی است که باعث ایجاد فشار روی یک جسم فیزیکی می شود. اصطلاح استرس، همان طور که در حال حاضر مورد استفاده قرار می گیرد، توسط هانس سلی در سال 1396 ساخته شد، که آن را پاسخ غیر اختصاصی بدن به هر تقاضای تغییر تعریف کرد.

سلی در آزمایش های متعدد اشاره کرد که حیوانات آزمایشی تحت تاثیر محرک های جسمی و عاطفی حاد، اما مختلف (نور پریشان، سر و صدای خیره کننده، شدت گرما یا سرما و ناامیدی دائمی) همه تغییرات پاتولوژیکی زخم معده، انقباض بافت لنفی و بزرگ شدن غده فوق کلیوی را نشان می دهند. او بعداً نشان داد که استرس مداوم می تواند این حیوانات را به بیماری های مختلفی دچار کند که شبیه به مواردی است که در انسان دیده می شوند مانند حمله قلبی، سکته مغزی، بیماری کلیوی و آرتریت روماتوئید. در آن زمان، اعتقاد بر این بود که بیشتر بیماری ها توسط پاتوژن های خاص، اما متفاوت ایجاد می شود.

او پیشنهاد کرد که استرس یک ماده غیر اختصاصی در بدن است که ناشی از بی نظمی در عملکرد طبیعی بدن است. این عمل باعث آزاد شدن هورمون استرس می شود و او این را سندروم انطباق عمومی نامید.

تعریف استرس

استرس واکنش بدن به هر تغییری است که نیاز به تنظیم یا پاسخ دارد. بدن به این تغییرات واکنش های فیزیکی و احساسی نشان می دهد. استرس یک بخش طبیعی از زندگی است. شما می توانید استرس را از محیط، بدن و اندیشه های خود تجربه کنید. حتی تغییر مثبت زندگی مانند ارتقاء، وام مسکن یا تولد کودک باعث ایجاد استرس می شود.

استرس در درجه اول یک پاسخ فیزیکی است. هنگامی که به بدن فشار می آورد، بدن فکر می کند که تحت حمله قرار گرفته است و حالت "مبارزه یا فرار" را تغییر می دهد و ترکیبی پیچیده از هورمون ها و مواد شیمیایی مانند آدرنالین، کورتیزول و نوراپی نفرین را برای آماده سازی بدن برای عمل جسمی آزاد می کند. چالش زمانی است که بدن ما در موقعیت های نامناسب به حالت استرس قرار می گیرد. هنگامی که جریان خون تنها به مهم ترین عضلات مورد نیاز برای مبارزه یا فرار می رود، عملکرد مغز به حداقل می رسد. این می تواند منجر به ناتوانی در فکر کردن درست شود؛ یک وضعیت که مانع از کار و زندگی ماست. اگر در مدت زمان طولانی در وضعیت تنش قرار گیریم، می تواند برای سلامتی ما مضر باشد. نتایج افزایش سطح کورتیزول می تواند افزایش قند و فشار خون و کاهش میل جنسی باشد.

استرس راه بدن شما برای پاسخگویی به هر گونه تقاضا است. این می تواند به دلیل تجربیات خوب و بد ایجاد شود. هنگامی که مردم با چیزی که در اطراف آنها احساس می شود، تحت تاثیر قرار می گیرند، بدن با انتشار مواد شیمیایی به خون واکنش نشان می دهد.

استرس دارای دو مولفه اصلی است: تفکر و احساس، که می تواند خلق و خوی شما را تحت تاثیر قرار دهد.

بخش تفکر استرس می تواند به افکار منفی منجر شود، مثلا" من نمی توانم با این کار کنار بیایم"، "من نمی توانم این کار را انجام دهم، این خیلی زیاد است".

در ضمن، قسمت احساسی استرس، بدن شما را به حالت "مبارزه یا فرار" می اندازد، که اساساً بدن شما را آماده می کند تا سریعاً به تهدید درک شده پاسخ دهید.

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    چهارشنبه, 12 تیر 1398
  • زمان مطالعه
    3 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما