هوش معنوی چیست ؟ - قسمت چهارم

(1)
کوچینگ رستم حامدی - هوش معنوی چیست بخش چهارم

هوش معنوی داد های معنوی را برای حل مشکلات روزمره را فراهم می کند و انطباق فرد با موقعیت را فراهم می کند .ووهان معتقد است که هوش معنوی زندگی درونی و بیرونی (محل کار) را با هم متحد می کند . او با اشاره به مطالعه خود که نشان دهنده ارتباط بین هوش معنوی و کاهش مشکلات محل کار است نتیجه می گیرد که هوش معنوی کیفیت زندگی را بهبود می بخشد . از دیدگاه وی هوش معنوی برای شناخت انتخاب های موثر برای رفاه روانی و ارتقای سلامت انسان ضروری است . مطالعات دیگر نشان می دهد که بین هوش معنوی و ویژگی هایی مانند صفات شخصیت ، حساسیت اجتماعی ، رضایت از زندگی ، انرژی و فعالیت رابطه معنا داری وجود دارد .

هوش معنوی و کاربردهای آن

هوش معنوی قادر به شکل گیری و سازماندهی ادراکات ما در مورد برخی از مفاهیم از جمله سلامت و بیماری است . هوش معنوی نه تنها سلامت و رفاه شخصی را بهبود می بخشد ، بلکه به مردم کمک می کند تا تجربیات دشوار مانند غم و اندوه را تحمل کنند . زوهر معتقد است که هوش معنوی پایه ای برای اثر بخشی بهتر هوش عقلانی و هیجانی است . نتایج تحقیقات نشان می دهد هوش معنوی با کیفیت زندگی همراه با کلیه خرده مقیاس های آن (جسمی ، روحی، اجتماعی و محیطی) رابطه معنی داری دارد . ایجاد یک معنای شخصی (جزو هوش معنوی) باعث می شود که یک فرد حتی در موقعیت های پرتنش و نگرانی یک موقعیت جدید ایجاد کند که در آن یک معنا یا هدف پیدا می کند که اولاً به فرد کمک می کند تا با شرایط جدید سازگار شود و سپس برای تغییر عوامل استرس زا و در نهایت برای کاهش اثرات منفی آن اقدام کند .

زوهر و مارشال ویژگی های افرادی را که از هوش معنوی بالا استفاده می کنند شرح دادند : آنها انعطاف پذیر هستند ، لذت بردن از سطح بالایی از آگاهی نسبت به خود و برای غلبه بر سختی ها راه حلی پیدا می کنند . ویژگی های دیگر این افراد شامل دریافت الهام از ارزش ها و بینش ، جستجوی پاسخ برای پرسش های اساسی و.. می باشد . هوش معنوی ما را به تغییر یا بهبود شرایط خاص و در واقع رسیدگی به شرایط مختلف هدایت می کند . امروزه شناخت بیشتری از نقش معنویت در ارتقای سلامت و یکپارچگی وجود دارد . اصطلاح هوش معنوی اغلب برای اشاره به سطح آگاهی معنوی است که زمینه های مختلف زندگی انسان را ادغام می کند .

فرانس ووهان می نویسد : تصور من این است که هوش معنوی قلب را باز می کند ، ذهن را روشن می کند و روح فرد را به زمینه حیاتی موجود متصل می کند . هوش معنوی را می توان با تمرین توسعه داد و می تواند به فرد کمک کند تا واقعیت را از توهم تشخیص دهد .

کاربرد هوش معنوی در میان شهرنشینان آستانه تحمل آنها را بالا می برد و به حل مناقشات و اختلافات در کار و زندگی کمک شایانی می کند . از مهمترین موارد کاربرد هوش معنوی در محیط کار می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

- فراهم شدن محیط امن به طوری که این امر کارایی و راندمان کاری فرد را بهبود می بخشد.

- برقراری زمینه های تفهیم و تفاهم بیشتر بین افراد شاغل در یک محیط کاری .

- از میان برداشتن موانع و مدیریت تغییرات .

- افزایش میزان بهره وری کارکنان در محیط کار .

نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده بیانگر آن است که آموزش هوش معنوی بر واکنش به استرس تحصیلی و خود کارآمدی دانش آموزان موثر می باشد . هوش معنوی با تقویت مکانیسم های دفاعی رشد یافته این امکان را برای فرد فراهم می کند تا در مواجهه با شرایط استرس زا ، فرد بتواند با عوامل استرس زا مقابله کند .

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    شنبه, 25 خرداد 1398
  • زمان مطالعه
    4 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما