هوش معنوی چیست ؟ - قسمت دوم

(2)
کوچینگ رستم حامدی - هوش معنوی چیست

در حالی که هوش علمی به هوش شناختی نگاه می کند ، هوش هیجانی به قدرت احساسی و شخصیت معنوی یک فرد و هوش معنوی به نیروی معنوی یک شخص نگاه می کند. انسان ها دارای پنج حس هستند : بینایی ، شنوایی ، چشایی، بویایی و لامسه . معنویت توانایی تشخیصی است که هوشی بیش از پنج حس ما وجود دارد . زندگی با خوشحالی بستگی به این دارد که چقدر ما با خود در صلح درونی هستیم . بعد معنوی ما قدرت را برای یافتن یک حس آرامش درونی از صلح و آرامش در قلب به ارمغان می آورد . این اجازه می دهد تا ارزش های درونی را از طریق تعاملات صلح آمیز با جهان اطرافمان هدایت کنیم . این نگرانی ما را برای دیگران ، نسبت به طبیعت مادر و دیگر موجودات زنده رو به رو می کند و تلاش های آگاهانه ما را برای ایجاد یک نقش مثبت در جامعه بهبود می بخشد . هوش معنی باعث افزایش مسوولیت ما در قبال خودمان ، جامعه اطراف ، کشور و جهان بیشتر می کند . این به ما کمک می کند که دیدگاه شخصی خود را با خیر بزرگ تر بشریت متصل کنیم . این ما را در دیدگاه خود فروتن می کند . به شدت قصد خود خواهانه ما را کاهش می دهد .

ابراهام مازلو در مدل سلسله مراتب نیازهای خود پیشنهاد کرده بود که ملت ها و جمعیت آنها ثروتمند تر می شوند ، بنابر این گرسنگی روحی آنها قوی تر می شود . معنویت باعث می شود که ما از لحاظ اخلاقی قوی باشیم و ظرفیت بالاتری را در اختیار داشته باشیم تا مهربان باشیم .

هوش معنوی چیست

هوش معنوی ابعاد بالاتری از هوش است که ویژگی ها و توانایی های خود (یا روح) معتبر را در قالب حکمت ، محبت ، صداقت ، شادی ، عشق ، خلاقیت و صلح فعال می کند . هوش معنوی برابر با هوش علمی و هوش هیجانی همراه با قدرت حضور است . بنابر این هوش معنوی هنگامی حاصل می شود که هوش فکری و عاطفی در حالت حضور باشند . حضور بیش از این است که از محیط اطراف خود با وضوح بیشتری نسبت به معمول آگاهی داشته باشید . این تنها یکی از نتایج حضور است . هوش معنوی برابر با هوش علمی و هوش هیجانی است که تحت کنترل روح شما است . هنگامی که روح شما هوش علمی و هوش هیجانی را مدیریت می کند ، همان طور که در لحظات حضور است ، نفس خود را از فرمان حذف می کند . در نتیجه در آن لحظات نفس خود مسوولیت افکار ، احساسات ، اهداف ، ارزش ها و اعمال شما نیست . بنابر این هوش معنوی ارزشمندترین منبع شخصی شماست ، زیرا روح خود را در فرمان قرار می دهد . روح منبع خرد ، محبت ، صداقت ،شادی، عشق ، خلاقیت و صلح است .

هوش معنوی ظرفیت ما برای توسعه معنایی ، چشم انداز و ارزش است . بینش معنوی ما از طریق دست یابی به درون ما از طریق شهود به دست می آید . هوش معنوی الزاماً با باورهای مذهبی ما ارتباط ندارد . این بیشتر مربوط به صلح درونی ما ،تعادل و درک ما از جهان است .

افراد با توانایی های معنوی بالا تمایل به تفکر عمیق دارند ، از همبستگی همه چیز آگاهی داشته باشند ، نسبت به دیگران و همچنین حیوانات ،گیاهان و ... مهربان و دلسوز باشند .

عصب شناسان وجود هوش معنوی در لوپ گیجگاهی را اثبات نموده اندکه با فعالیت عاطفی و تحریک برانگیخته می شود . هوش معنوی یادگیری و آگاهی انسان را در برمی گیرد .

هوش معنوی مربوط به آن بخش از مغز است که به ما اجازه می دهد امیدوار باشیم و ما را به اهدافمان در زندگی متصل می کند . ووهان هوش معنوی را به عنوان توانایی برای ایجاد معنا در زندگی بر اساس درک عمیق از سوالات وجودی و آگاهی از توانایی استفاده از سطوح مختلف آگاهی در حل مسئله و دست یابی به اهداف تعریف می کند . این مدل مستلزم سه جزء هوش معنوی است :

- توانایی ایجاد معنا بر اساس درک عمیق سوالات وجودی .

- آگاهی و توانایی استفاده از سطوح مختلف آگاهی در حل مسئله .

- آگاهی از همبستگی همه موجودات به یکدیگر و وجود متعالی .

هوش معنوی در برگیرنده مجموعه ای از ظرفیت ها و توانایی های فردی است که از منابع معنوی برای افزایش انطباق پذیری و بهزیستی افراد استفاده می نماید .

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    پنج شنبه, 23 خرداد 1398
  • زمان مطالعه
    4 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما