هوش معنوی چیست ؟ - قسمت اول

(1)
کوچینگ رستم حامدی - هوش معنوی چیست بخش اول

با گذشت هر روز ، بیشتر مردم به معنویت به عنوان راه حل کلیدی برای همه مشکلات روحی و اجتماعی اعتقاد پیدا می کنند و متخصصان بیشتر در حمایت از باورهای معنوی و رفتارها به عنوان یک راه حل برای این مشکلات تمرکز می کنند .

سازمان بهداشت جهانی اخیراً انسان را به عنوان یک موجود روان شناختی ، اجتماعی و معنوی تعریف کرده است . با توجه به جهت گیری معنوی جدید و رابطه آن با دین و همچنین مسائل روان شناختی مانند سلامت روان ، برخی از متخصصان در نظر دارند مفاهیم جدیدی را به دین و معنویت معرفی کنند . بنابر این در آستانه هزاره سوم مفاهیمی مانند سلامت معنوی ، رفاه معنوی و مانند آن به ادبیات علمی روان شناسی اضافه شده است . اخیراً روان شناسان عامل جدیدی را به نام هوش معنوی به عنوان یک عامل موثر در سلامت روان معرفی کرده اند که توجه و علاقه جهان را به خود جلب کرده است . هوش معنوی مجموعه ای از توانایی ها ، ظرفیت ها و منابع معنوی است که منجر به افزایش سلامت روانی و سازگاری مردم می شود .

هوش معنوی یک اصطلاح است که توسط برخی از فیلسوفان ، روان شناسان و نظریه پردازان توسعه استفاده می شود که نشان دهنده روابط معنوی با بهره هوشی و هوش هیجانی می باشد .

هوش معنوی برای اولین بار توسط استیونز در در سال 1996 مطرح شد . دانا زهر اصطلاح هوش معنوی را تعریف کرد و این ایده را در سال 1997 در کتاب خود معرفی کرد . در همان سال کن اونتل نویسنده و مشاور استرالیایی که در برزیل زندگی می کرد ، در کتاب خود واژه هوش معنوی را معرفی کرد که ابعاد عاطفی و معنوی انسان هایی را که در یک سازمان بودند را در بر می گرفت .

در سال 2000 میچل لوین در کتاب هوش معنوی این مفهوم را به عنوان چشم اندازی ارائه داد که روشی را برای کنار هم قرار دادن معنویت و مادیت فراهم می کند که در نهایت مربوط به رفاه جهانی و همه افرادی است که در آن زندگی می کنند .

هوارد گاردنر طراح تئوری هوش چندگانه تصمیم گرفت که هوش معنوی را در میان هوش های خود به دلیل چالش تدوین معیارهای علمی قابل اندازه گیری انتخاب نکند . در عوض گاردنر یک هوش موجوی را پیشنهاد داد. با این حال، محققان معاصر همچنان به بررسی قابلیت اطمینان هوش معنوی (Spiritual Inteligense)

و ایجاد ابزار برای اندازه گیری و توسعه آن می پردازد .

هوش چیست

تعریف هوش بحث بر انگیز است . می توان گفت هوش توانایی ذهنی بسیار کلی که شامل توانایی تفکر ، برنامه ریزی ، حل مسائل تفکر انتزاعی ، درک ایده های پیچیده ، یادگیری سریع و یادگیری از تجربه است . این صرفاً یادگیری کتاب ، مهارت علمی محدود و یا تست اعتیاد نیست ، بلکه نشان دهنده توانایی وسیع و عمیق تر برای درک محیط اطراف ما است از جمله گرفتن ، حس کردن چیزها یا شناختن که باید انجام شود .

لویید هامفریز هوش را چنین تعریف می کند : نتیجه فرآیند دست یابی ، ذخیره سازی در حافظه ،بازیابی ، ترکیب ،مقایسه و استفاده در زمینه اطلاعات جدید و مفهومی .

سیریل برت در مورد تعریف هوش می نویسد : توانایی شناخت عمومی درونی . هوارد گاردنر می نویسد : به نظر من هوش عبارت است از یک توانایی ذهنی انسانی که مجموعه ای از مهارت های حل مسئله را شامل می شود که فرد را قادر می سازد تا مشکلات واقعی و یا مشکلاتی را که او با آن مواجه می شود را حل کند .

روان فیورشتاین هوش را چنین تعریف می کند : تئوری تغییر پذیری شناختی ساختاری ، هوش را منحصر به فرد بودن انسان می نامد تا تغییر یا ساختار عملکرد شناختی خود را برای انطباق با نیازهای متغیر وضعیت زندگی توصیف کند .

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    چهارشنبه, 22 خرداد 1398
  • زمان مطالعه
    3 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما