خود آگاهی چیست‎ ؟ - قسمت سوم

(1)
کوچینگ رستم حامدی - خود آگاهی چیست‎ بخش سوم

 پنجره جوهری توسط یوزف لوفت و هری اینگام در سال 1995 طراحی شد تا به مردم کمک کند خود را بهتر درک کنند ، خواسته های خود را بهبود بخشند و همچنین روابط خود را با دیگران درک کنند . پنجره جوهری را می توان از زوایای مختلف نگاه کرد و چهار فرم اساسی (شناخته شده ، پنهان ، کور و ناشناخته ) را فراهم می کند . منطقه شناخته شده عبارت از آنچه شما و دیگران در شما می بینند . اینجا قسمتی است که شما قادر به بحث آزادانه با دیگران در مورد خودتان هستید . اغلب اوقات شما با این دیدگاه با دیگران موافق هستید . باید هدف همیشه توسعه منطقه شناخته شده برای هر فرد باشد . منطقه باز را می توان به عنوان فضایی که در آن ارتباطات و همکاری خوب رخ می دهد ، بدون توجه به حواس پرتی ، عدم اعتماد ، سر درگمی ، درگیری و سوء تفاهم مشاهده کرد .

منطقه پنهان چیزی است که شما در خود می بینید ، اما دیگران نمی بینند . در این بخش شما چیزهایی را که در مورد خودتان بسیار خصوصی هستند پنهان می کنید . شما نمی خواهید این اطلاعات را به دلیل حفاظت منتشر کنید . همچنین ممکن است شما از این مناطق شرمنده باشید و احساس آسیب پذیری کنید تا ضعف های خود را در معرض دید قرار ندهید .

نقطه کور چیزی است که در خودتان نمی بینید ، اما دیگران در شما می بینند . شما ممکن است خود را به عنوان یک فرد ببینید که در واقع ، افراد اطراف شما موافق نیستند . گاهی اوقات کسانی که در اطراف شما هستند ممکن است به شما نگویند آنچه را که می بینند ، زیرا آنها از شما سوء استفاده می کنند . در این منطقه است که مردم گاهی اوقات تشخیص می دهند که آنچه شما می گویید با کاری که انجام می دهید مطابقت ندارد و گاهی زبان بدن این عدم انطباق را نشان می دهد . در این دسته بندی ممکن است چیزهای خوب و بد که از آگاهی از دیگران و شما وجود داشته باشد وجود دارد . این ممکن است به استعداد ها و مهارت های بالقوه استفاده نشده اشاره کند که هنوز توسط شما ، دوستان ، همکاران یا مدیران شما مورد بررسی قرار نگرفته است .

فواید خودآگاهی

خودآگاهی نقش مهمی در چگونگی درک خودمان و نحوه ارتباط با دیگران و جهان دارد . داشتن خودآگاهی به شما اجازه می دهد که خود را نسبت به دیگران ارزیابی کنید . گولمن در کتاب هوش هیجانی خود ، هوش هیجانی را به عنوان یک عامل حیاتی در موفقیت مخصوصا ً برای کودکان می داند . وی پیشنهاد کرد که هوش هیجانی نه تنها توانایی های یادگیری افراد را بهبود می بخشد ، بلکه می تواند آنها را در کاهش و یا از بین بردن برخی از مشکلات رفتاری منحرف و مضر کمک کند. مطالعات نشان داده است که خودآگاهی می تواند ارتباطات را بهبود بخشد و باعث کاهش درگیری ها در روابط به خصوص در زوج های متاهل شود .

خودآگاهی ابزار مهمی است برای کمک به شما در دست یابی به سطوح بالاتری از رضایت شغلی ، تبدیل شدن به یک رهبر بهتر ، بهبود روابط با همکاران و مدیریت احساسات خود است . همچنین با سطوح بالاتری از شادی عمومی همبستگی مثبت دارد . با این حال 15-10 درصد از مردم واقعاً خودآگاه هستند .

مزایای آگاهی از خود

1- ارتقا مهارت ها، با شناخت آنچه که شما انجام می دهید و آنچه که برای بهبود نیاز دارید .

2- بالا بردن سطح خوش بینی با تراز کردن ایده های خود با اعمال خود .

3- با درک این که چگونه کارکنان رفتار شما را درک می کنند رهبر بهتری می شوید .

4- تقویت روابط کاری و شخصی با مدیریت احساسات .

5- از طریق جستجوی احساسات واقعی خود ، انگیزه کار را افزایش دهید .

6- کاهش استرس با شناسایی احساسات و کاهش کارهایی که شما از آن لذت می برید .

7- شما ارتباط قوی تری با شهود و حکمت درونی ایجاد می کنید .

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    پنج شنبه, 30 خرداد 1398
  • زمان مطالعه
    4 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما