خود آگاهی چیست‎ ؟ - قسمت دوم

(1)

 رامچاندان حدس زده است که نورونهای آیینه ای ممکن است مبنای عصبی را ازخودآگاهی انسان فراهم کنند . محققان پیشنهاد کرده اند که ناحیه ای از مغز که به عنوان قشر قدامی واقع در منطقه لوپ پیشانی شناخته شده می شود ، نقش مهمی در توسعه خودآگاهی دارد. مطالعات همچنین از تصویر برداری مغز استفاده کرده اند تا نشان دهند که این منطقه در بزرگسالانی که خودآگاه هستند فعال می شود .

مغز و خودآگاهی

آزمایش لوییس و بروکس- کان نشان می دهد که خودآگاهی در کودکان بالای 18 ماه ، سن انسانی که با رشد سریع سلول های اسپیندال در ناحیه قشر قدامی می شود ، شروع می شود . با این حال یک مطالعه نشان داد که یک بیمار حتی با آسیب های گسترده به منطق مغز شامل انسولا و قشر قدامی خودآگاهی خود را حفظ می کند .

روانشناسان اغلب خودآگاهی را به دو نوع مختلف عمومی و یا خصوصی تقسیم می کنند :

خودآگاهی عمومی

این نوع خودآگاهی زمانی ظاهر می شودکه مردم از این که چگونه در برابر دیگران ظاهر می شوند، آگاه هستند . خودآگاهی عمومی اغلب در موقعیت هایی که مردم در معرض توجه قرار دارند ، مانند ارائه یک سخنرانی یا صحبت کردن با گروهی از دوستان ، ظاهر می شود .

این نوع خودآگاهی اغلب مردم را مجبور به پیروی از هنجارهای اجتماعی می کند . هنگامی که ما آگاه هستیم تحت نظارت و ارزیابی قرار می گیریم ، اغلب سعی می کنیم رفتارهایی که به لحاظ اجتماعی قابل قبول و مطلوب است را ارائه کنیم . افرادی که عموماً خودآگاه هستند دارای سطح بالایی از آگاهی عمومی هستند . آنها تمایل بیشتری به فکر کردن درباره این که دیگران آنها را می بینند و اغلب نگران هستند که دیگران ممکن است بر اساس نظر یا اقداماتشان قضاوت کنند . در نتیجه این افراد تمایل دارند به هنجارهای گروهی برسند و سعی کنند از شرایطی که در آن ممکن است بد به نظر برسند یا احساس شرمساری کنند جلوگیری شود .

خودآگاهی عمومی همچنین می تواند منجر به اضطراب ارزیابی شود که در آن افراد دچار ناراحتی ، اضطراب یا نگرانی در مورد چگونگی درک دیگران می شوند .

خودآگاهی خصوصی

این نوع خودآگاهی زمانی اتفاق می افتد که مردم از بعضی از جنبه های خود آگاه شوند و این آگاهی خصوصی می باشد . به عنوان مثال دیدن چهره شما در آیینه یک نوع خودآگاهی شخصی است . وقتی متوجه شدید که برای آزمون مهم مطالعه را فراموش کرده اید یا زمانی که شخص دیگری را جذب می کنید ، غم و اندوه خود را احساس می کنید ، نمونه هایی از خودآگاهی خصوصی هستند .

افرادی که به طور خصوصی خودآگاه هستند سطح بالاتری از آگاهی شخصی خود دارند که می تواند هم خوب و هم بد باشد . این افراد تمایل بیشتری نسبت به احساسات و اعتقادات خود دارند و به همین دلیل بیشتر به ارزش های شخصی خود پایبند هستند . با این حال آنها نیز بیشتر از عواقب منفی سلامتی مانند افزایش استرس و اضطراب رنج می برند .

روش های پرورش خودآگاهی

ده ها روش برای بهبود و پرورش خودآگاهی وجود دارد . از بهترین روش های پرورش خودآگاهی می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

1- به جای چرا بپرسید چگونه ؟

وقتی مردم وضعیت فعلی ، احساسات و محیط خودشان را ارزیابی می کنند ، اغلب آنها می پرسند چرا ؟ مثل چرا احساس می کنم خیلی غمگین هستم ؟ چرا رییس من به من این بازخورد را داد ؟ چرا پروژه من همان طور که من امیدوار بودم نیست ؟ به همین دلیل است که چرا بی معنی است : پژوهش ها نشان داده است که شما به بسیاری از افکار ، احساسات و انگیزه های ناخودآگاه خود دسترسی ندارید . به علاوه وقتی که شما در حال تلاش برای درک رفتار خود هستید ، اغلب پاسخ های فیزیولوژیکی به معادله نمی دهید .

به جای سوال چرا افراد آگاه می پرسند : چگونه؟ سوالات بیشتری تولید می کنند و بر اهداف و اهداف آینده و نه اشتباهات گذشته تمرکز دارند .

به خودتان فضا و زمان لازم با اجتناب از حواس پرتی اختصاص دهید . سعی کنید از خواندن ، نوشتن ، تفکر و یا تمرین کردن سایر فعالیت های انفرادی برای برقراری ارتباط با خود لذت ببرید .

3- تمرین ذهن آگاهی

ذهن آگاهی به شما اجازه می دهد تا در زمان حال باشید . ذهن آگاهی در حال حاضر شما را به هدف خود متمرکز می کند . دیکشنری گوگل ، ذهن آگاهی را به عنوان وضعیت ذهنی با تمرکز آگاهی بر خود در حال حاضر ، در حالی که آرام احساسات ، افکار و احساسات بدنی را تصدیق و پذیرش می کند تعریف می کند . مدیتیشن زمانی که درست انجام شود ، آگاهی شما را نسبت به لحظه کنونی و تمام وجود افزایش می دهد .

4- تبدیل شدن به یک شنونده بهتر و درخواست برای بازخورد

استفان کاوی نویسنده هفت عادت مردمان موثر می گوید : اکثر مردم با قصد فهمیدن گوش نمی دهند ، آنها با قصد پاسخ دادن گوش می دهند . هنگامی که شما یاد می گیرید که چگونه بدون ارزیابی یا قضاوت به دوستان ، همکاران و مدیران خود گوش دهید ، شما بیشتر متقاعد می شوید و مردم را بهتر درک می کنید . گوش دادن به هر حال همان چیزی نیست که به ذهن شنوایی توجه شود ، تمرین گوش دادن ، هدف و کنترل است . گوش دادن به افراد مهم در زندگی شما باید حس واقعی شما را درک کنند . گوش دادن به دیگران و خودتان برای رسیدن به خودآگاهی بسیار مهم است . علاوه بر این مهم است که از بازخورد افرادی که با آنها کار می کنید یاز آنها سرپرستی می کنید بپرسید . آگاهی از خود مبنای تمام تلاش و تعامل مثبت انسان است .

5- از حواس خود استفاده کنید

حواس شما (به ویژه دیدن و صدا) می تواند بینش های زیادی را در مورد احساسات و احساسات دیگران و شرایط به طور کلی به شما ارائه دهد .

6- به احساسات خود متصل شوید

این می تواند سخت باشد اگر شما فردی نیستید که دوست داشته باشید بیش از حد عمیق درباره احساسات خود فکر کنید . احساسات شما پاسخ های خود به خودی و عاطفی به چیزهایی است که شما تجربه می کنید ، مانند حواس شما اطلاعات خوبی به شما در مورد آنچه در اطراف شما می گذرد می دهد اگر انتخاب کنید به آنها متصل شوید . خودآگاهی ، توانایی شناخت احساسات ، رفتارها و ویژگی های خود است . در یک سطح اساسی به سادگی درک می کنید که شما یک موجود جداگانه از دیگران هستید . به معنای وسیع تر ، سوالات :

- من کی هستم ؟

- من چه می خواهم ؟

- چه فکر می کنم ؟

چگونه احساس می کنم ؟

همه سوالاتی هستند که نیاز به آگاهی دارند تا پاسخ دهید .

7- به دنبال چشم انداز جدیدی از خودتان باشید

اگر می خواهید واقعاً آگاه باشید به دنبال بازخورد از کسانی باشید که می شناسید و به آنها اعتماد دارید . بینش ها ممکن است شما را شگفت زده کند ، اما چشم انداز جدید فوق العاده ارزشمند خواهد بود .

8- توسعه شخصی

هر چه بیشتر درباره جهان اطراف خود یاد می گیرید بهتر خودتان را درک می کنید و به همین دلیل است که خودآگاهی برای موفقیت فوق العاده حیاتی است .

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    چهارشنبه, 29 خرداد 1398
  • زمان مطالعه
    6 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما