خود آگاهی چیست‎ ؟ - قسمت اول

(1)
کوچینگ رستم حامدی - خود آگاهی چیست‎ قسمت اول

ارسطو می گوید : خود آگاهی ، آغاز تمام عقلانیت است .ما معمولاً وجود خود را با موقعیت خود در جامعه ، دوستان و خانواده ، نیازها ، خواسته ها ، عبارات احساسی و فکری ذهنمان شناسایی می کنیم .

اگر شما مطمئن نیستید که چه کسی هستید ، تقریباً غیر ممکن است که خودتان را تغییر دهید و خودتان را بپذیرید . داشتن وضوح در مورد این که چه کسی هستید و چه چیزی می خواهید ، توانمند سازی است و به شما اطمینان می دهد که تغییرات مورد نظر در زندگی را ایجاد کنید .

خودآگاهی مهم است زیرا زمانی که ما درکی از خودمان داریم می توانیم خودمان را به عنوان فرد منحصر به فرد و جداگانه تجربه کنیم ، پس از آن ما توانایی ایجاد تغییرات و ساختن زمینه های قدرتمان را داریم و همچنین زمینه هایی را که می خواهیم بهبود یابیم را شناسایی کنیم.خودآگاهی اغلب اولین قدم برای تنظیم هدف است .

لارنس بوسیدی می نویسد : خودآگاهی به شما امکان می دهد تا از اشتباهات خود و همچنین موفقیت های خود یاد بگیرید و این شما را قادر به ادامه رشد می کند .

خودآگاهی ابتدا توسط شلی دوال و رابرت ویکلند در سال 1972 تعریف شد که در یک لحظه مشخص مردم می توانند توجه خود را به خود یا محیط خارجی متمرکز کنند . به عبارت دیگر هنگامی که روی خودتان متمرکز می شوید و نه به محیط ،شما خودتان را با استانداردهای صحیح خود مقایسه می کنید . این استاندارد های صحیح مشخص می کنند چگونه باید فکر کنید ، احساس کنید و رفتار کنید .

تعریف خودآگاهی

بر اساس لغت نامه گوگل ، خودآگاهی عبارت است از : دانش آگاهانه از شخصیت ، احساسات ، انگیزه ها و خواسته های خود .

بر اساس دانش روانش شناسی امروز ، خودآگاهی : شامل نظارت بر دنیای درونی ، افکار ، احساسات و باورهای ما است . این مهم است زیرا یک ساز و کار مهم برای توسعه شخصی است .

دیپاک چوپرا می نویسد : خودآگاهی شامل آگاهی از قلمرو ذهنی شماست که افکار ، احساسات و انرژی را شامل می شود .

خودآگاهی ، ظرفیت درونی و توانایی شناختن خود به عنوان یک فرد جدا از محیط و دیگر افراد است . این نباید با آگاهی اشتباه گرفته شود . در حالی که آگاهی از محیط ، بدن و شیوه زندگی است ، خودآگاهی شناخت این آگاهی است . خودآگاهی این است که چگونه یک شخص آگاهانه شخصیت، احساسات ، انگیزه ها و خواسته های خود را می داند و درک می کند .

خودآگاهی یکی از عناصر کلیدی هوش هیجانی است . دانیل گولمن رهبر هوش هیجانی خودآگاهی را به عنوان آگاهی عاطفی ،خود ارزیابی دقیق و اعتماد به نفس تشخیص داده است . به عبارت دیگر ، همه چیز درباره شناخت احساسات ، نقاط قوت و ضعف شخصیت شما و داشتن حس قوی از ارزش خود است .

آگاهی عاطفی

آگاهی عاطفی توانایی تشخیص احساسات و عواقب آن است . افرادی که این توانایی را دارند می توانند :

- بدانید در هر زمان خاص چه احساسی دارید و چرا ؟

- درک ارتباطات بین احساسات خود ، افکار و اعمال ، از جمله آنچه آنها می گویند .

- درک این که چگونه احساسات آنها بر عملکرد آنها اثر می گذارد .

- چگونه ارزش های شخصی خود را احساس می کنید .

آگاهی از احساسات خود و نحوه رفتار آنها برای تعامل موثر با دیگران بسیار مهم است و همچنین می تواند برای سلامتی و رفاه شخصی نیز حیاتی باشد . بعضی افراد راه هایی را برای غلبه بر احساسات خود به جای گوش دادن به آنها پیدا می کنند . اعتیاد به رفتارهای خاص اغلب با تظاهرات عاطفی ارتباط دارد . این شامل نوشیدن بیش از حد و یا غذا خوردن ، کار بیش از حد ، بازی های کامپیوتری ، قمار ، ورزش و فعالیت های دیگر است که به طور موثر ذهن را منحرف می کند .

خود ارزیابی دقیق

درک احساسات خود و دیگران ، نیاز به درک خود از نقاط قوت ، ضعف ، منابع درونی و شاید مهمتر از همه خودتان است . به خصوص اگر شما در یک محیط کاری رقابتی و سریع کار می کنید ، می توانید به سختی به ضعف ها و محدودیت های خودتان بپردازید ، اما برای هوش هیجانی و رفاه خود بسیار مهم است . افرادی که در ارزیابی خود خوب هستند ، نه تنها درک خوبی از نقاط قوت و ضعف خود دارند ، بلکه احساس خوبی از خود و محدودیت های خود را نشان می دهند . آنها معمولاً بسیار بازتابنده هستند و از تجربه یاد می گیرند .

ممکن است بسیار سخت باشد که به نقاط ضعف خود دست یابید و بسیاری از افراد ممکن است در حالت انکار باشند که هر کدام ضعف هایی داشته باشند،به خصوص برای کسانی که در پست های ارشد هستند که می تواند بازخورد واقعی و سازنده را دشوار کند .

منطقه نهایی خودآگاهی اعتماد به نفس است . داشتن یک حس قوی از ارزش خود و نه متکی به دیگران برای ارزیابی خودتان . اعتماد به نفس برای عملکرد شغلی حیاتی است .

افراد دارای اعتماد به نفس خوب :

- به طور کلی قادر به ارائه خود به خوبی هستند .

- به طور کلی قاطع ، توانایی تصمیم گیری خوب و در ارزش های خود استوار هستند .

خودآگاهی شناختن موارد ذیل است :

- نقاط قوت و ضعف شما .

- چه چیزی شما را تشویق و خوشحال می کند .

- آنچه شما می خواهید در مورد خود و یا در مورد زندگی خود تغییر دهید .

- دستاوردهای شما تاکنون .

- چگونه با دیگران ارتباط برقرار کنید .

- شما به عنوان یک فرد نیاز به بهبود دارید .

- مهمترین باورها و ارزش های شما .

- چگونه خود را به عنوان یک فرد می بینید .

که آنها را شاد می سازد جایی که زندگی آسان و کامل است .

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    سه شنبه, 28 خرداد 1398
  • زمان مطالعه
    5 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما