برنامه ریزی عصبی- کلامی | NLP چیست ؟ [قسمت دوم]

(1)
	برنامه ریزی عصبی- کلامی | NLP چیست ؟ [قسمت دوم]

برنامه ریزی عصبی - کلامی به مردم کمک می کند تا شیوه ای را که آنها فکر می کنند، رفتارمی کنند و با خود و دیگران ارتباط برقرار می کنند، برای غلبه بر مشکلات و رسیدن به برتری، تغییر می دهند. NLP مطالعه تعالی رفتاری و شناختی است. برنامه ریزی عصبی- کلامی به شما کمک می کند که ذهنیت خود را به کار ببندید تا تجربیات خود را به حداکثر برسانید و در داخل و خارج نیز اعتماد به نفس داشته باشید.

NLP مطالعه تعالی است و از روش و تکنیک برای درک و بهبود ارتباط و رفتار مورد نظر استفاده می کند.

 برنامه ریزی عصبی- کلامی یک رویکرد رشد شخصی است که به ما کمک می کند تا کشف کنیم که چگونه از مغز خود برای موفقیت زندگی خود استفاده کنیم.

برنامه ریزی عصبی-کلامی (NLP) یک رویکرد روانشناختی است که شامل تحلیل راهبردهای مورد استفاده افراد موفق و استفاده از آنها برای رسیدن به هدف شخصی است .

مدل سازی، عمل و ارتباط موثر، عناصر کلیدی برنامه ریزی عصبی- کلامی هستند. اعتقاد بر این است که اگر یک فرد بتواند به نحوی که فرد دیگری یک کار را انجام دهد انجام دهد، فرآیند ممکن است کپی شود و به دیگران اطلاع دهد تا بتوانند این کار را انجام دهند.

متفکرین برنامه ریزی عصبی- کلامی معتقدند که سلسله مراتب طبیعی یادگیری، ارتباطات و تغییرات وجود دارد. شش سطح منطقی تغییر عبارتند از:

• هدف و معنویت: این می تواند دخالت در چیزی بزرگتر از خود، مانند دین، اخلاق، یا سیستم دیگری باشد. این بالاترین سطح تغییر است.

• هویت: هویت فردی است که شما خود را درک می کنید و شامل مسئولیت های شما و نقش هایی است که در زندگی شما بازی می کنید.

• باورها و ارزش ها: این سیستم اعتقاد شخصی و مسائل مربوط به شما است.

• قابلیت ها و مهارت ها: اینها توانایی های شما و آنچه شما می توانید انجام دهید.

• رفتارها: رفتارها اقدامات خاصی است که انجام می دهید.

• محيط زيست: محيط شما بستر و افرادي که در اطراف شما هستند. این پایین ترین سطح تغییر است.

هدف هر سطح منطقی، سازماندهی و هدایت اطلاعات زیر آن است. در نتیجه، ایجاد یک تغییر در سطح پایین ممکن است باعث تغییر در سطح بالاتری شود. با این حال، ایجاد تغییر در سطح بالایی نیز به تغییرات در سطوح پایینتر منجر خواهد شد،

برنامه ریزی عصبی کلامی و یا NLP، راه های عملی را در اختیار شما می گذارد تا بتوانید شیوه ای را که فکر می کنید، رویدادهای گذشته و زندگی خود را تغییر دهید.

برنامه ریزی عصبی- کلامی نشان می دهد که چگونه ذهنتان را کنترل کرده و در نتیجه زندگی خود را کنترل کنید. بر خلاف روانکاوی، که بر روی چرا تمرکز دارد، NLP بسیار عملی است و بر روی چگونه تمرکز دارد.

کنترل ذهن: اصل پشت برنامه ریزی عصبی- کلامی

علل افکار، احساسات و عواطف شما اغلب می تواند بسیار پیچیده باشد، مثلا نظرات یا باورهای والدین یا معلمان خود یا رویدادهایی که تجربه کرده اید. برنامه ریزی عصبی- کلامی نشان می دهد که چگونه می توانید این باورها و تأثیرات را کنترل کنید. با استفاده از تکنیک های ذهنی مانند تجسم، می توانید راه را برای فکر و احساس در مورد وقایع گذشته، ترس و حتی ترس ها را تغییر دهید. شما همیشه نمی توانید کنترل کنید چه اتفاقی می افتد، اما شما همیشه می توانید کنترل کنید که چگونه با آن برخورد کنید .

قدرت باور

آنچه شما باور می کنید می تواند بسیار قدرتمند باشد.اگر فکر می کنید بیمار هستید، احتمالا شما بیمارخواهید بود: پزشکان جادوگر از این روش برای قرن ها استفاده می کنند.

تعیین هدف

همه ما با اصول تنظیم هدف آشنا هستیم، اما برنامه ریزی عصبی – کلامی به برخی از بینش های جالب جدید می پردازد، تمرکز بر رضایت، و نه نارضایتی.

تمرکز بر آنچه شما می خواهید، نه آنچه شما می نمی خواهید. شما همچنین باید در مورد چیزی که واقعا میخواهید فکر کنید.

قدرت سوالات

بندلر نشان می دهد که ذهن ما به طور فعال پاسخ به سوالات را دنبال می کند.بنابراین اگر شما از خودتان بپرسید چرا احساس می کنم خیلی بد است؟ ذهن شما جواب های زیادی را پیدا خواهد کرد و احساس بدتری خواهید داشت. با استفاده از NLP سوالات مناسب بپرسید، مثلا:

• چرا می خواهم تغییر کنم؟

• وقتی که من تغییر کرده ام زندگی چطور است؟

• برای تغییر باید چه کاری انجام دهم؟

سوالاتی مانند این به طور طبیعی منجر به چشم انداز مثبت تر می شود.

برنامه نویسی عصبی- کلامی (NLP) به عنوان یک مدل از نحوه برقراری ارتباط با خود و دیگران آغاز شد. این مدل توضیح می دهد که چگونه اطلاعاتی را که از خارج به ما می رسد پردازش می کنیم. اعتقاد این است که "نقشه قلمرو نیست" و بنابراین بازنمودهای داخلی که ما در مورد یک رویداد خارجی انجام می دهیم، لزوماً رویداد نیست.

رویداد خارجی از طریق کانال های ورودی حسی در می آید و فیلتر می شوند و ما رویداد را پردازش می کنیم. همانطور که ما رویداد را پردازش می کنیم، اطلاعات حذف شده، تحریف شده و عمومیت داده می شود .

 ما اطلاعاتی را که از حواس ما بر اساس یکی از پنج فیلتر وجود دارد حذف ، تحریف و تعمیم می دهیم. فیلترها شامل متا مدل ها، سیستم های اعتقادی، ارزش ها، تصمیم ها و خاطرات است.

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    یکشنبه, 09 تیر 1398
  • زمان مطالعه
    5 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما