برنامه ریزی عصبی- کلامی | NLP چیست ؟ [قسمت اول]

(1)
برنامه ریزی عصبی- کلامی | NLP چیست ؟ [قسمت اول]

ویلیام جیمز می نویسد : بزرگ ترین کشف نسل من آن است که انسان ها می توانند با عوض کردن نگرش های فکری خود ، زندگی خود را متحول نمایند .

برنامه ریزی عصبی کلامی (NLP) یک رویکرد به ارتباطات، توسعه شخصی و روان درمانی است که توسط ریچارد بندلر و جان گریندر در دهه 1970 در کالیفرنیا ایجاد شده است. اختراع کنندگان برنامه ریزی عصبی- کلامی ادعا می کنند که بین پردازش های عصبی (زبان عصبی)، زبان (زبان شناختی) و الگوهای رفتاری آموخته شده از طریق تجربه (برنامه ریزی) ارتباط وجود دارد . بندلر و گریندر همچنین ادعا می کنند که روش شناسی برنامه ریزی عصبی کلامی می تواند مهارت های افراد موفق را مدل سازی کند و به افراد امکان می دهد که این مهارت ها را بدست آورند.

تاریخچه

گرچه جان گریندر و ریچارد بندلر اغلب اعتبار بیشتری برای برنامه ریزی عصبی - کلامی دریافت می کنند، برنامه ریزی عصبی-کلامی در واقع توسط گروهی از افراد ایجاد شد که مشارکت های سازنده ای را ایجاد کردند. این گروه شامل کریستین و بندلر و همچنین فرانک پیکلیک، رابرت دیلتز، جودیت دلوزیر، لسلی کامرون، دیوید گوردون و دیگران است.

در اوایل دهه 1970 در دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز این گروه روشنفکر تصمیم به کشف الگوهای ارتباطی خاصی که روان درمانگران برجسته از جمله میلتون اریکسون (روانپزشک معروف / هیپنوتراپیست)، ویرجینیا ساتیر (بنیانگذار سیستم های سیستماتیک خانواده) و فریتز پرلز (بنیانگذار گشتالت تراپی) را شا مل می شد گرفتند . با مشاهده مستقیم و تجزیه و تحلیل فیلم های ویدئویی، آنها توانستند الگوهای موثر ارتباطات افراد مذکور را شناسایی و به دیگران آموزش دهند.

فرآیند مورد استفاده برای کشف جادو در ارتباطات تبدیل، مدل سازی نامیده شد. بسیاری مدل سازی را قلب و روح برنامه ریزی عصبی - کلامی می دانند. هنگامی که شما می دانید که چگونه می توانید مدل های مبتنی بر تخصص دیگران را ایجاد کنید، می توانید هر مهارت جدیدی را در شکل اساسی خود بیاموزید و یاد بگیرید.

برنامه ریزی عصبی – کلامی چیست

  مجله روان شناسی امروز برنامه ریزی عصبی- کلامی را قویترین فناوری برای تغییر در قرن 21 می داند.

آنتونی رابینز می نویسد : با استفاده از NLP، فروش حرفه ای خود را از صفر آغاز کردم تا به بهترین مربی انگیزشی در جهان تبدیل شدم .

برنامه ریزی عصبی- کلامی بخشی از علوم شناختی و روانشناسی رفتاری شناختی است. NLP روش ساختاری برای مشاهده حالت ذهن و بدن را آموزش می دهد، نقشه های ذهنی را نشان می دهد که چطور شکل می گیرند و چگونه می توان آنها را تغییر داد.

Neuro: اولین حرف NLP کلمه است که بر نقش ویژه اعصاب در این علم تاکید دارد. عصب به نحوی است که سیستم عصبی از طریق پنج حسی، ذهن آگاه و ناخودآگاه و توابع شناختی اطلاعات از محیط را می گیرد.

زبان شناختی: معنای این است که ذهن و بدن ما در زبان ما و ارتباطات غیرکلامی نشان داده می شود. زبان ابزاری است که ما برای دسترسی به کارهای درونی ذهن استفاده می کنیم. الگوهای زبان برنامه نویسی به ما می آموزد که چگونه به اطلاعات ناخودآگاه دسترسی پیدا کنیم که در غیر این صورت مبهم و غیر قابل شناخت باقی می ماند.

برنامه ریزی: این به توانایی تغییر ذهن و بدن ما اشاره دارد. شما با توجه به برنامه های خود زندگی می کنید که شامل افکار، احساسات، واکنش ها، باورها و سنت های عادی است. برنامه نویسی اشاره می کندچگونه چنین برنامه هایی در ذهن ساختار یافته اند و با چگونگی دسترسی به آنها از طریق مکالمه (زبان)، به طوری که برنامه های قدیمی و رفتار ها را می توان تغییر داد. برنامه نویسی زبان شناختی، الگوهای ذهنی، عاطفی و رفتاری را تغییر می دهد . تعریف اخیر ریچارد بندلر از برنامه ریزی عصبی- کلامی به فرهنگ لغت آکسفورد اضافه شده است:

برنامه ریزی عصبی کلامی یک مدل ارتباطات بین فردی است. این مدل عمدتاً مربوط به رابطه الگوهای رفتاری موفق و تجربیات ذهنی مخفی است. برنامه ریزی عصبی- کلامی یک سیستم درمانی مبتنی بر خودآگاهی، ارتباط موثر و تغییر الگوهای ذهنی، عاطفی و رفتاری است .برنامه ریزی عصبی- کلامی مطالعه رابطه بین ذهن، زبان ما و الگوهای رفتاری ما است. . NLP یک سیستم برای درک و استفاده از ارتباطات است که واقعا مهم است.مدتهاست که ثابت شده است که واژه ها حداقل جنبه ی معنی دار ارتباطات هستند و تنها 7 درصداز معانی را بیان می کنند. اما ارتباطات غیر کلامی 93 درصد دیگر ارتباطات را شکل می دهد .

اکثر مردم متوجه نمی شوند که ارتباطات خیلی بیشتر از تعاملات بین مردم است. در ذهن و بدن شما یک جهان ارتباطی وجود دارد. زندگی درونی (ذهنیت)، نگرش و احساسات شما یک شکل فعال ارتباطی است.

ارتباطات درونی کت و شلوار قوی برنامه ریزی عصبی کلامی است که ابتدا به عنوان مطالعه ساختار تجربه ذهنی شناخته شده است. این یک روش فانتزی است که می گوید NLP آنچه را که بین گوش های شما اتفاق می افتد را تجزیه می کند تا شما بتوانید با آن سازگاری داشته باشید

ارتباطات داخلی از تصاویر، صداها و احساسات (مدل NLP VAKo) ساخته شده است. پیدا کردن آنچه که احساسات شما را به شما می دهد مهم است که کشف کنید که کدام تصاویر و صداها با احساس تنش همراه است. برنامه ریزی عصبی- کلامی یک کتابخانه وسیع از روشهای تغییر ذهنیت ما را پس از آنکه شناسایی کرد، ارائه می دهد.

برنامه ریزی عصبی کلامی یک روش شناسی، مجموعه ای از ابزارها، مدل ها و تکنیک های برای کمک به یک فرد برای برقراری ارتباط بیشتر با خود و دیگران است. به طور خلاصه، برای مدیریت تفکر، احساسات، سخنرانی و رفتارهای خود به طریقی که به آنها خدمت می کند و هر کس دیگری را احترام می گذارد.

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
  • نویسنده
    رستم حامدی
  • تاریخ انتشار
    شنبه, 08 تیر 1398
  • زمان مطالعه
    5 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

  1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما