کوچینگ|مربیگری عزت نفس‎ [قسمت اول]

(4)
کوچینگ عزت نفس‎ [قسمت اول]

عزت نفس، جوهره ذات آدمی است. در واقع عزیت نفس همان شرافت انسانی ما است که از بدو تولد در بطن وجود ما، نهادینه شده است. گاهی در روند رشد و گذر زندگی، این موهبت درونی و والای نفسانی، دچار آسیب و نقصان می گردد. انسان با عزت نفس بالا، همواره قابل اعتماد و دوست داشتنی است.

عزت نفس، ویژگی منحصر به فرد آدمی است.

همه ما، ذاتا عزت نفس داریم.

هر انسانی با یک ضمیر (نفس) عزیز و محترم به دنیا می آید.
برعکس اعتماد به نفس، ویژگی عزت نفس، یک خصیصه شریف انسانی است، که به عنوان موجودی هوشمند و مختار، در ضمیر هر فردی وجود دارد و به این صورت نیست که از جایی شروع شود و یا روزی از بین برود.
اما میزان عزت نفس، در افراد مختلف، طی روند زندگی و رشد فرد، کم یا زیاد می گردد. اغلب ما می دانیم که اعتماد به نفس، موجب حضور اجتماعی پررنگ و موثرتر می شود، اما به ندرت هستند کسانی که توجه خاصی به مقوله مهم عزت نفس داشته باشند. دلیل این امر، ناشی از عدم آگاهی درست و درک معنایی از مفهوم عزت نفس و اهمیت و کاربرد آن در زندگی فردی و اجتماعی بشر است. حتی از این بابت، اکثرا، عزت نفس را با اعتماد به نفس یکی می پندارند. که این یک برداشت اشتباه است!

همه ما در مواقع بسیاری از زندگی خود، با چالش اعتماد به نفس و عزت نفس، مواجه می شویم. اما جالب این است که، اغلب ما نمی توانیم از پس این چالش ها، برآییم!
اجازه دهید ابتدا ببینیم، پایه های تقویت یا ضعف عزت نفس، در کجا شکل می گیرد؟

خداوند همه ما را با نیکان، هم نشین کند!
عزت نفس در خانواده تقویت و تضعیف می شود.
کوچ ( مربی )عزت نفس، همراهی که شما را ارزشمند می داند.
عزت نفس چیست ؟
باور می کنید که عزت نفس کلید موفقیت و خوشبختی در زندگی شماست؟
عزت نفس انسان، تصویری است که از خویش، در ذهن خود دارد.

خداوند همه ما را با نیکان، هم نشین کند!

خداوند همه ما را با نیکان، هم نشین کند!

افراد مجاور ما و دایره اراتباطی مان از کودکی، به موازات رشد و بلوغ فکری ما، در نوع نگرشی که نسبت به خویش داریم، تاثیر گذاشته و ریشه شدت یا ضعف عزت نفس ما می باشد. این دایره ارتباطی، شامل افرادی است که در سنین جوانی، از آن ها تاثیر گرفته و یا توسط آن ها آموزش دیده ایم. دایره ارتباطی حمایتگر، که بخش اصلی آن را یک تکیه گاه محکم خانوادگی، تشکیل می دهد، با تعریف و تمجید و ابراز ارزش های وجودی افراد، موجب اعتلای عزت نفس آن ها می شود. چه کودکان و چه افراد بالغی که در محیطی با احساس سرخوردگی و مورد سوءاستفاده و تحقیر قرار گرفتن، زندگی می کنند (وقتی مکررا به عنوان یک موجود بی عرضه و بی ارزش خطاب می شوند، یا این که مدام به آن ها القا می شود که نمی توانند هیچ کاری را درست انجام دهند و به درد هیچ چیزی نمی خورند)، مسلماً ارزش وجودی خود را نشناخه و عزت نفس پایینی دارند. زیرا آن ها به عنوان یک موجود هوشمند، تصویری منفی و سرشار از بیهودگی، نسبت به خویش پیدا می کنند.
این طرز تلقی منفی از خویش، باعث ایجاد یک وضعیت عاطفی خطرناک می شود که ممکن است برای جبران ضعف شکل گرفته در عزت نفس، به زمان بسیار طولانی نیاز باشد. 

عزت نفس در خانواده تقویت و تضعیف می شود

خانواده و دوستان نزدیک ما، نقطه ثقل و ریشه جامعه ارتباطی ما هستند. آن ها می توانند بر تغییر و تعیین درکی که ما از خویش داریم، تاثیر بگذارند. وقتی که ما نسبت به خویش، احساس نامطلوب و تصور منفی داشته باشیم، این احساس منفی، در جوامعی که با آن ها برخورد داریم، مانند مدرسه، محل کار و ... نمود واقعی پیدا می کند، و این گونه روز به روز روند ضعف عزت نفس، شدت می گیرد.

از آنچه تا کنون ذکر شد، مشخص است که تغییرات عزت نفس، در سنین جوانی رخ می دهد.

کوچینگ عزت نفس رستم حامدی

در مطالعه ای که توسط داو انجام گرفت، 10500 زن، از سراسر جهان، مورد بررسی قرار گرفتند، نتایج این مطالعه نشان داد که 85 درصد از زنان با عزت نفس پایین، به سراغ فعالیت های مهم و دلخواهشان نمی روند و از انجام خیلی از اموری که دوست دارند، اجتناب می کنند. از هر ده دختر، هفت نفر، عزت نفس کمی نسبت به خویش دارند. البته پسران نیز با ضعف عزت نفس، بیگانه نیستند.
در صورتی که برای ضعف عزت نفس، چاره ای اندیشیده نشود، مسلما شغل، آموزش و حتی روابط اجتماعی و عاطفی افراد، تحت تاثیر قرار می گیرد.

نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا عزت نفس شما را شکوفا نماییم.

کوچینگ عزت نفس رستم حامدی

اگر شما، خود را ارزشمند ندانید، اگر به خودتان مطمئن نبوده و عزت نفس پایینی داشته باشید، عادات رفتاری منفی، در زندگی روزمره خود خواهید داشت، که مسلما آزار دهنده است؛
از قبیل:

 • سرزنش کردن: سرزنش کردن دیگران برای پنهان کردن عدم اطمینان به خود – این گونه، شما یک فرد سرزنش کننده، غرغرو، و آزار دهنده می شوید که شجاعت پذیرش مسوولیت کارهای خود را ندارد.
 • تسلیم شدن در برابر دیگران: گفتن "بله" به کارهای دیگران و تسلیم شدن در برابر آنها - فردی که شجاعت پذیرش مسئولیت تصمیمات خود را ندارد و فرافکنی می کند، توان "نه گفتن" را از دست داده و به راحتی نیز در مقابل دیگران، تسلیم می شود.
 • پنهان کردن احساسات خود: آرام و منطقی بودن و پنهان کردن خود و احساسات خود- ارائه یک چهره خونسرد و منطقی، شاید به نظر، موقرانه و مقبول بیاید، اما حقیقت این است که بسیاری از مدعیان "منطقی بودن"، در واقع شجاعت بروز احساسات خود را ندارند زیرا از نظر شخصیتی و هوش احساسی، آسیب پذیرند، و چه چیزی بیشتر از کم ارزش شمردن خویش، می تواند یک انسان را آسیب پذیر نماید؟!
 • حواس پرتی: وقتی ارزش و بهای خویش را قدر ندانیم، تمرکزی بر حال خویش و لحظات زندگی نداشته، و دچار پرش ذهنی و استرس و حواس پرتی های پی در پی می شویم.

عزت نفس خود را با کمک کوچینگ رستم حامدی، افزایش دهید.
پس اگر روابط موثر، جذابیت فردی و اجتماعی، شخصیت مقتدر و موقر، آرامش و رضایت درونی در هر لحظه از زندگی را می خواهید، برای افزایش عزت نفس خود، برنامه ریزی نمایید.

کوچ ( مربی )عزت نفس، همراهی که شما را ارزشمند می داند.

برای اعتلای عزت نفس، هدایت توسط یک کوچ (مربی) عزت نفس، بسیار موثر و مفید است. کوچینگ(مربیگری)، راهکارهای موثری برای افزایش عزت نفس ارائه می دهد و داشتن یک تصور مثبت و ارزشمند نبست به خویش را ممکن می سازد.
یک مربی (کوچ) عزت نفس، به واسطه تمرین و برنامه ریزی، به مردان و زنانی که "خود ارزشمندی" شان را انکار می کنند، کمک می کند تا دوباره عزت نفس انسانی خود را بازیابند.

فکر می کنم اکنون وقت آن شده معنای عزت نفس را بیشتر درک کنیم.

عزت نفس چیست ؟

بسیاری از روان شناسان، باور دارند که عزت نفس عامل حیاتی سلامت زندگی انسان است.
دکترناتانیل براندن، معتقد است که عزت نفس، تنها نیروی قدرتمند در وجود انسان است.
عزت نفس از چهار محور کلیدی تشکیل شده است، که عبارتند از: اعتقاد به خویش، اعتماد به نفس، خود ارزشمندی و تصویر مثبت از خود . ( همانطور که می بینید، اعتماد به نفس زیر مجموعه و بخشی از عزت نفس است ).

باور می کنید که عزت نفس کلید موفقیت و خوشبختی در زندگی شماست؟

عزت نفس چیست ؟

وقتی عزت نفس پایینی دارید، از دست یابی به خواسته های خود، نا امید هستید.
در یک کلام، بهترین تعریف عزت نفس این است که "شما چقدر خود را دوست دارید؟"
فکرش را بکنید، وقتی خود را دوست داشته باشید، همیشه بهترین انتخاب ها و کارها را انجام می دهید، رفتار خود را به خوبی مدیریت کرده و با انگیزه و دید مثبت در راه اهداف خویش، گام بر می دارید، شخصیت موثر و معتمدی می شوید و روابط شما، مایه خوشحالی تان خواهد بود و نه مایه تنش و اضطراب، و بدین گونه عزت نفس کلید طلایی رسیدن به اوج موفقیت است.
عزت نفس شامل دیدگاه انسان نسبت به خودش و طرز تفکرش نسبت به رفتار و زندگی و انتخاب هایش است.
وقتی عزت نفس دارید، می دانید که شایسته رفتار محترمانه و موقعیت های خوب هستید؛ که باعث می شود با حس مثبت و عشقی که به خویش دارید، از عشق و احترام لازم از جانب دیگران نیز، بهره مند شوید. وقتی عزت نفس بالا باشد، خود را لایق بهترین ها می دانید، برای خواسته های خود اراده و ایستادگی می کنید و به خود اجازه نمی دهید روابطی داشته باشید که در آن ها مورد بی احترامی قرار گیرید.

عزت نفس انسان، تصویری است که از خویش، در ذهن خود دارد.

عزت نفس انسان، تصویری است که از خویش، در ذهن خود دارد.

عزت نفس به شما کمک می کند، شجاعت رفتن به سراغ تجربه های جدید و آرزوهای خود را داشته باشید، زیرا دیگر ترسی از " نشدن ها " ندارید، با عزت نفس، شما باور می کنید که توانایی رسیدن به خواسته های خود و انجام کارها به بهترین شکل را دارید.
عزت نفس موضوعی است که ساختار اعتماد شما به خویش، هوش احساسی مناسب برای مواجهه با چالش ها، حل مشکلات، تصمیم گیری و مشارکت با دیگران را شکل می دهد .

کوچینگ عزت نفس رستم حامدی

وقتی خود را ارزشمند می دانید، همه توانایی ها و ضعف های خود را با دید مثبت می پذیرید. نگران و شرمنده ضعف های خود نیستید؛ زیرا می دانید که قرار نیست همه ما در همه چیز خوب باشیم. 

چشم انداز شما در زندگی، مثبت است و اینگونه در مواردی که با وجود و علائق شما هماهنگ است، پیشرفت می کنید و در سایر زمینه ها نیز بهبود می یابید.

افرادی که عزت نفس سالم دارند، شغلی مناسب و پایدار، عملکرد خوب در مدرسه و دانشگاه، و روابط رضایت بخش تری را در زندگی تجربه می کنند.

برای آگاهی از ادامه مطلب عزت نفس، همراه ما باشید

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
 • نویسنده
  رستم حامدی
 • تاریخ انتشار
  شنبه, 05 مرداد 1398
 • زمان مطالعه
  9 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

 1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما