ازدواج موفق با مربیگری | کوچینگ ازدواج [قسمت دوم]

(2)
مربیگری | کوچینگ ازدواج چیست؟ [قسمت دوم]

آماده سازی پیش از ازدواج به اندازه ای در شکل گیری یک ازدواج، اثرگذار است که می توان آن را اولین قدم برای کاهش آمار نگران کننده طلاق در زندگی های امروزی دانست. 

کوچینگ ازدواج:نقشه راه ازدواج

بر اساس تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، آموزش افراد، پیش از ازدواج در کیفیت و دوام ازدواج کاملا موثر است و وجود یک نقشه راه و یک مربی برای رسیدن به مقصد که همان زندگی آرامش بخش و بادوام است، ضروری خواهد بود.

مربیگری (کوچینگ) ازدواج را می توان نقشه راه زوجین برای رسیدن به مقصد دانست که در صورت عدم توجه و آگاهی از آن، موجب دور شدن از مسیر و چشم پوشی از هدف نهایی، خواهد شد.

 • نقش مربیگری یا کوچینگ در آمادگی پیش از ازدواج
 • سازگاری در زندگی های گذشته و امروز
 • دلایل تغییر سازگاری در زندگی های امروزی
 • مربیگری (کوچینگ) پیش از ازدواج چیست؟
 • مزایای کوچینگ پیش از ازدواج
 • مهارت های کوچینگ پیش از ازدواج

نقش مربیگری یا کوچینگ در آمادگی پیش از ازدواج

بهره مندی از مهارت های مربیگری (کوچینگ) برای آمادگی زوجین پیش از ازدواج، زمینه ساز روابطی قوی و پایه هایی محکم در زندگی زناشویی می شود.

موضوع یافتن فردی مناسب برای ازدواج، یکی از موضوعاتی است که امروزه اغلب افراد به نحوی نگران آن هستند و شاید همین احساس نا امیدی از یافتن یک فرد با ویژگی های مناسب و مورد نظر، سبب انتخاب هایی عجولانه و گاهأ اشتباه می شود که پیامد آن بروز ناسازگاری در زندگی زناشویی خواهد شد.

مربیگری ازدواج رستم حامدی

کوچینگ ازدواج کمک می کند که این ناسازگاری ها به حداقل رسیده و ازدواج هایی را که پس از چند سال زندگی در آستانه فروپاشی قرار می گیرند را نجات می دهد.

سازگاری در زندگی های گذشته و امروز

عمومأ زندگی های زناشویی در گذشته از سازگاری بیشتری برخوردار بودند و اغلب خانواده ها بدون هرگونه نگرانی از عدم سازش فرزندان خود، در تلاش برای شکل گیری یک ازدواج مناسب برای آنها بودند.

اما در زندگی های امروزی، تفاوت های گسترده ای در تمام زمینه ها وجود دارد و نوع دیدگاه خانواده ها و خود زوجین برای ازدواج و سازگاری با همسر خود، کاملا تغییر کرده است.

باربارا دی آنجلیس 

یکی از مشکلاتی که بسیاری از ما در رابطه با روابطمان تجربه می کنیم این است که که هرگز تصویر ذهنی سالمی از نتیجه و مقصد روابطمان نداریم ونمی دانیم که به کجا می خواهیم برویم. بسیاری از زوج ها هرگز این تصویر ذهنی را در ذهن خود نپرورانده اند .

این تفاوت در نوع دیدگاه و سازگاری زندگی های امروزی و گذشته، مسئله ای پایه ای است که ریشه در عوامل مختلف اجتماعی و فرهنگی دارد و درصورتی که برخی خانوادها همچنان، الگوهای سابق را برای ازدواج فرزندانشان در نظر بگیرند، قطعأ ضریب اشتباه آنها بیشتر خواهد شد.

دلایل تغییر سازگاری در زندگی های امروزی

کاملاً بدیهی است که بسیاری از ملاک ها و معیارهای ازدواج های امروزی با گذشته متفاوت باشد، چراکه انسان همواره به صورت ناگزیر در حال پیشرفت و تغییر است.
اما صرف نظر از تغییر معیار و الگوی های ازدواج، دلایل زیادی برای کاهش سازگاری در زندگی های امروزی وجود دارد که برخی از مهم ترین این عوامل، از قرار زیر است :

 • برخلاف سادگی زندگی های گذشته، امروزه پیچیدگی های زیادی را در تمام جوانب زندگی شاهد هستیم که این مسئله یکی از عوامل اصلی در ناسازگاری های زندگی زناشویی محسوب می شود .
 • در گذشته تقویت روابط خانوادگی از اهمیت بالایی برخوردار بود اما اکنون روابط خانوادگی به طرز چشمگیری کاهش یافته است .
 • یکی از دلایل مهم کاهش سازگاری در زندگی های امروزی، کم شدن قبح و زشتی طلاق است. این موضوع در گذشته از اهمیت بالایی برخوردار بود به طوری که واژه طلاق یک واژه وحشت انگیز برای هر دو طرف محسوب می شد .
 • کمبود وقت و عجله داشتن برای انجام همه امور،به نوعی با زندگی های امروزی عجین شده است. همین مسئله باعث کاهش توجه زوجین به مسائل مهم در زندگی های زناشویی شده است .
 • اقتضای زندگی در عصر حاضر به رغم برخورداری از امکانات گسترده، تنش ها و نگرانی هایی است که همه مردم به نوعی با آن درگیر هستند .

کوچینگ ازدواج رستم حامدی

کلیه دلایل و عوامل ذکر شده برای ناسازگاری های موجود در زندگی های امروزی، لزوم اهمیت آماده سازی مناسب پیش از ازدواج را افزایش می دهد.

 کسب آمادگی های مناسب و مورد نیاز برای یک ازدواج خوب، با نکات مثبت و مزایای زیادی همراه خواهد بود.
گروه کوچینگ رستم حامدی
اطلاعات تماس :
021-44366673
021-44366679

 مربیگری (کوچینگ) پیش از ازدواج چیست؟

علاوه بر کلیه عواملی که در بخش قبل مورد ارزیابی واقع شدند، مهم ترین دلیل عدم ثبات در زندگی های امروزی، نبود شناخت از زندگی مشترک و نادیده گرفتن فاکتورهای لازم برای زندگی زناشویی است.

مربیگری (کوچینگ) پیش از ازدواج این فرصت را به وجود می آورد که زوجین بتوانند، ارزیابی صادقانه، واقعی و درستی از شرایط همسر خود داشته باشند.

این ارزیابی می تواند در زمینه های مختلف و مهم آشنایی های پیش از زندگی مشترک مانند؛ شخصیت فرد، نوع وضعیت اجتماعی هریک از زوجین و خانواده آنها، میزان تحصیلات هریک از طرفین، نوع سرگرمی های مورد علاقه آنها، سلایق شخصی و بسیاری دیگر از مسائل مهم در انتخاب همسر، صورت بگیرد.

مزایای کوچینگ پیش از ازدواج

همه افراد، قبل از ازدواج با چالش های مختلف و متعددی مواجه هستند که مربیگری پیش از ازدواج، امکاناتی را برای غلبه بر بر این چالش های پیش رو، فراهم می کند.
وجود برخی خواسته های غیرمنطقی، ایده های فانتزی و دور از واقعیت، عادات اشتباه و انتظارات غیر واقعی هریک از زوجین، عواملی هستند که در صورت عدم توجه و رفع آنها، آغاز درگیری هایی خواهد بود که حاصل آن، طلاق و جدایی است.

کوچینگ ازدواج رستم حامدی

زوج هایی که برای ازدواج خود از مهارت های دوره های مربیگری (کوچینگ) بهره می برند، توانایی بیشتری برای حل اختلافات زناشویی دارند و قادر خواهند بود برخی مشکلات و مسائل پیش آمده را تحت کنترل خود درآورند.

مهارت های کوچینگ پیش از ازدواج

 • بهبود مهارت های ارتباطی میان زوجین یکی از مهارت هایی است که کوچینگ پیش از ازدواج به زوجین ارائه می دهد. اغلب افراد آموزش دیده توسط این فرایند، تغییرات مثبت و قابل ملاحظه ای را در ایجاد روابط سازنده میان خود و همسرشان را شاهد بوده اند.
 • یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد پس از اینکه وارد زندگی مشترک شدند، با آن مواجه و دست به گریبان هستند، عدم آگاهی و درک صحیح از حقوق و وظایف هریک از طرفین است. آشنایی از این حقوق و وظایف، اساس هرنوع احترام، علاقه، روابط عاطفی میان زوجین و ... است که علاوه بر جنبه انسانی و شخصیتی، کاملا مطابق با اصول و آموزه های دینی نیز خواهد بود. به این ترتیب، یکی دیگر از مهارت هایی که در جلسات آموزشی کوچینگ پیش از ازدواج، ارائه می گردد، آشنایی و درک درست حقوق و مسئولیت های مربوط به هریک از زوجین می باشد.
 • احساس شادی و امنیت فرزندان یک خانواده نیز می تواند به عنوان یکی از مهارت های مربیگری(کوچینگ) پیش از ازدواج شناخته شود. دوست داشتن و علاقه منطقی که میان زوجین وجود دارد، موجب می شود که فرزندان خانواده بتوانند احساس امنیت را تجربه کرده و زندگی شادی داشته باشند. درواقع مربیگری (کوچینگ) پیش از ازدواج باعث افزایش حس اعتماد و خوشبینی کودکان در خانواده می شود.

در ادامه این مقاله و در قسمت سوم، به معرفی یک مربی یا کوچ برای موضوع مهم ازدواج خواهیم پرداخت و نقش و وظیفه ای که این فرد در تشکیل زندگی مشترک بر عهده دارد را مورد ارزیابی قرار خواهیم داد. همچنین برای اطلاع و آگاهی شما، کلیه مزایای مربیگری (کوچینگ) ازدواج را نیز به صورت کامل برشمردیم.

توجه ! برای مطالعه قسمت سوم مقاله مربیگری(کوچینگ) ازدواج با ما همراه باشید .

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
 • نویسنده
  رستم حامدی
 • تاریخ انتشار
  یکشنبه, 30 تیر 1398
 • زمان مطالعه
  7 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

 1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما