ازدواج موفق با مربیگری |کوچینگ ازدواج [قسمت اول]

(3)
مربیگری | کوچینگ ازدواج چیست؟ [قسمت اول]

خانواده یکی از مهم ترین نهادهای اجتماعی محسوب می شود که نقش عمده ای در تکامل جامعه بر عهده دارد.حفاظت از این مجموعه کوچک اما مهم و استحکام بنیان آن، از جمله موضوعاتی است که اغلب روانشناسان، همواره به دنبال روش هایی جهت تقویت آن هستند.
شاید بتوان ازدواج را به خصوص در سال های اولیه به نهالی شکننده و ضعیف تشبیه کرد که برای تبدیل شدن به درختی تنومند، ضروری است شرایط مناسب جهت رشد را مهیا ساخته و عوامل آسیب رسان و مشکل ساز را یکی یکی برطرف نمود.

ازدواج آسان با کوچینگ ازدواج

به طور حتم، با اهمیت ترین موضوع در زندگی های زناشویی، احساس خوشبختی و رضایت طرفین از یکدیگر است که این موضوع تحت عنوان سازگاری زناشویی شناخته می شود.

مفهوم سازگاری زناشویی از جنبه های مختلفی همچون شخصیتی، روان شناختی و اجتماعی قابل بررسی بوده که هریک از این جوانب در رضایت زوجین نقش ویژه ای دارند.

 • اساسی ترین ریشه مشکلات زناشویی
 • کوچینگ ازدواج یا مربیگری ازدواج چیست؟
 • مهارت های مربیگری ( کوچینگ) ازدواج
 • اهداف کوچینگ ازدواج چیست؟
 • فواید کوچینگ ازدواج
 • آیا کوچینگ ازدواج همان مشاوره ازدواج است؟

اساسی ترین ریشه مشکلات زناشویی

عمومأ مشکل افرادی که در زندگی زناشویی خود احساس موفقیت و رضایت نمی کنند،

پملا

در ازدواج های مدرن مهم ترین علت مشکلات زوجین به نحوه رابطه آنها درسه زمینه زیر برمی گردد: خودمحوری زوجین،فقدان اعتماد عمیق، تعهد نسبت به مسائل شخصی طرف مقابل .

این دسته از افراد در هنگام بروز هر نوع مسئله تهدید آمیزی برای زندگی مشترک، همسر خود را مقصر دانسته و هیچگاه تلاشی برای ریشه یابی و حل مشکل به صورت بنیادی نمی کنند.

یکی ازبهترین روش هایی که می تواند در حل مشکلات زناشویی نقش اثرگذاری داشته باشد،آموزش های پیش از ازدواج است.

 کوچبنگ ازدواج رستم حامدی

 این موضوع در تحقیقات صورت گرفته در این زمینه، اثبات شده است، به طوری که، زوج های شرکت کننده در جلسات 12 ساعته آموزش های پیش از ازدواج، حدود 5 سال دیرتر از سایر افراد، تصمیم به طلاق می گیرند.
اما برای بهبود این رقم، استفاده از برخی شیوه های جدید در زمینه مشاوره ازدواج و روابط زناشویی، تاثیرات قابل ملاحظه ای خواهد داشت.
این شیوه های نوین روانشناسی و مشاوره، تحت عنوان کوچینگ یا مربیگری ازدواج، به خانواده ها و زوج های جوان ارائه می گردد.

کوچینگ ازدواج یا مربیگری ازدواج چیست؟

بر طبق آمارهای کسب شده از جوامع غربی، از هر سه ازدواج اول، دو ازدواج و از هر چهار ازدواج دوم، سه ازدواج با شکست روبه رو می شوند.
این آمار بسیار نا امید کننده است و با استناد به آن می توان گفت که اغلب زندگی های زناشویی در معرض خطر جدایی قرار دارند. اما چاره چیست و چه راه حلی وجود دارد که بتوان این آمار را به حداقل رساند؟

همواره در طول تمام دوران تاریخ، وجود یک رهبر، معلم یا مربی برای آموزش امور مختلف امری ضروری و مورد نیاز بشریت بوده است. در امر ازدواج نیز که مسئله ای بسیار مهم و اساسی است، وجود یک مربی می تواند احتمال هرگونه خطا و اشتباه را به حداقل برساند.

کوچینگ ازدواج، نیاز مهم تمام اقشار و خانواده های موجود در یک جامعه است که می تواند در حفظ چارچوب خانواده و بهبود روابط میان زوجین، بسیار موثر عمل نماید.

به طور کلی و از نظر معنایی، کوچینگ یک نوع اصطلاح است که برگرفته از دنیای ورزش و مربیگری ورزشی است، به این صورت که هدایت هر تیم ورزشی، برعهده یک مربی خواهد بود.

آیا کوچینگ ازدواج همان مشاوره ازدواج است؟

همه ما این روزها با واژه مشاوره و راهنمایی گرفتن از روانشناس، جهت رفع برخی مشکلات خانوادگی و یا دیگر مسائل، آشنا هستیم، اما موضوع مشاوره با کوچینگ دارای تمایزهای آشکاری است.
این دو موضوع از لحاظ ساختار، بسیار به یکدیگر شبیه هستند و هردوی این شیوه ها، ریشه و زمینه ای روانشناختی دارند، اما در اجرا و نوع مهارت ها، دارای تفاوت های اساسی می باشند.

در کوچینگ، اساس کار،تمرکز بر روی آینده و عبور از گذشته است و این خود شما هستید که شیوه صحیح برخورد با مسائل را تنظیم می کنید. درحالی که در فرآیند مشاوره، این مشاور یا روانشناس است که با تعیین خط مشی، سعی در رفع موضوعات مشکل آفرین دارد.

فرآیند کوچینگ، در حال حاضر برای اغلب افراد، امری ناشناخته و مبهم به نظر می رسد و لزوم آموزش های گسترده جهت آشنایی با مهارت های آن در زمینه ازدواج، بسیار با اهمیت خواهد بود.

گروه کوچینگ رستم حامدی
اطلاعات تماس :
44366673-021
44366679-021

 اهداف کوچینگ ازدواج چیست؟

وجود چالش های مختلف در زندگی های زناشویی، امری بدیهی و اجتناب ناپذیر است. اما وجود این چالش ها نباید دلیل و توجیهی برای طلاق و جدایی زوجین باشند.

یکی از مهم ترین اهداف مربیگری(کوچینگ) ازدواج، نحوه برخورد با این مسائل و کنار آمدن با آنها است. درواقع برخورد صحیح با موضوعات چالش برانگیز پس از ازدواج، بهترین راه برای پیشگیری از طلاق و سلب اعتماد طرفین خواهد بود. در این صورت است که آنها توانایی درک متقابل را به دست آورده و روابط شکل بهتری پیدا خواهند کرد.

در کوچینگ ازدواج، این امکان وجود دارد که زوج ها، پیش از ازدواج و یا در طول دوران زناشویی خود، بهترین رابطه را با شریک خود داشته و شانس یک زندگی موفق و طولانی مدت را داشته باشند.

فواید کوچینگ ازدواج

مربیگری (کوچینگ) ازدواج را نمی توان مجموعه قواعد خاص و تعیین شده ای دانست که نسخه پیچیده شده و از قبل آماده ای برای برخی مشکلات موجود در زندگی مشترک داشته باشد.
در حقیقت، مربیگری یا کوچینگ ازدواج، مجموعه ای از مهارت ها و فرآیندی است که از قابلیت تاثیر بر روی انواع مختلف مسائل برخوردار بوده و می تواند برای موارد گوناگون در زندگی مشترک، مورد استفاده قرار بگیرد.
از آنجایی که هیچ دو ازدواجی شبیه به یکدیگر نیستند و هر کدام از آنها در شرایط خاص خود بوده و با مجموعه ای از مسائل مختلف در ارتباط می باشند، مربیگری یا کوچینگ برای هر کدام، راه حلی مناسب و متناسب با شرایط آنها خواهد داشت.
با فرآیند مربیگری (کوچینگ) ازدواج به کلیه مهارت های ارائه شده، اعتماد و اطمینان لازم را پیدا می کنید و در زمینه های مختلف، پیش یا پس از ازدواج، اهداف مشخص و از پیش تعیین شده ای خواهید داشت.
اگر در زندگی مشترک، هریک از طرفین برخوردار از انگیزه های لازم جهت رشد و تغییر بوده و علاقمند به پذیرش مسئولیت های مربوط به خود باشند، می توانند با فراگیری مهارت های اولیه در زمینه مربیگری که شامل ساده ترین کارها مانند؛ گوش دادن، پرسیدن، مشخص نمودن اهداف، حمایت از بهبود شرایط و رشد و تغییر است، بهره لازم را کسب و ازدواج خود را در مسیری صحیح هدایت نمایند.

مهارت های مربیگری ( کوچینگ) ازدواج

به طور کلی، تمرکز مربیگری (کوچینگ) ازدواج بر روی زمان حال و با هدف حرکت رو به جلو، طرح ریزی و زمان بندی شده است. در واقع با این زمانبندی، امکان درک بهتر زوجین از یکدیگر و توانایی حل مسائل و مشکلاتی که به مرور زمان برای آنها به وجود می آید، بیشتر می شود.
به این صورت که، مربیان کمک می کنند تا در ابتدا، مسیری که زوجین در پیش دارند را مشخص کرده و جایی که هم اکنون در آن قرار دارند و جایی که قصد دارند به آنجا برسند را از قبل تعیین کنند.

 مهارت های مربیگری ( کوچینگ) ازدواج

این مهارت، نوعی آینده نگری به همراه توجه به حال و شرایطی است که در آن به سر می برند.

در مربیگری یا کوچینگ، مربیان، چیزی را به شما تحمیل نمی کنند و به شما نمی گویند که چه باید بکنید، آنها شما را برای برنامه ریزی صحیح و ایجاد زمینه های مناسب جهت ازدواج موفق، یاری خواهند کرد.

مربیگری (کوچینگ )ازدواج، آموزش های لازم در رابطه با نحوه صحیح ایجاد ارتباط را به شما ارائه خواهد داد. همچنین مهارت های مورد نیاز جهت شناخت بیشتر از یکدیگر با کمک جدیدترین شیوه ها و نیز راه های بنیان گذاری یک ازدواج ایده ال و موفق، مهم ترین راهکارهای کوچینگ ازدواج به شمار می رود و به شما کمک خواهد کرد تا زندگی مشترک خود را نجات دهید.
در مقاله های بعدی کوچینگ ازدواج، کلیه مهارت های مورد نیاز برای پیش از ازدواج و داشتن یک زندگی زناشویی باثبات را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

توجه ! قسمت دوم مقاله مربیگری(کوچینگ ) ازدواج را از دست ندهید.

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
 • نویسنده
  رستم حامدی
 • تاریخ انتشار
  شنبه, 29 تیر 1398
 • زمان مطالعه
  7 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

 1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما