عادات بد و کوچینگ | مربیگری‎ [قسمت اول]

(3)
عادات بد و کوچینگ | مربیگری‎ [قسمت اول]

در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم چگونه می‌توانید عادت‌های بد خود را بشناسید،آنها را از زندگی حذف و با عادت‌های خوب و سازنده جایگزین کنید.اگر احساس می‌کنید با هر قدمی‌که برمی‌دارید باز هم به نتیجه دلخواهتان نمی‌رسید و به دنبال کسب تغییرات چشمگیری در مسیر زندگی خود هستید، شما نیاز دارید تا یک سری تغییرات اساسی در عادات و رفتار‌های خود ایجاد کنید .

عادت‌های بد زندگی،سرعت گیر‌هایی که در مسیر حرکت خود نصب کرده ‌اید!

رفتاری که از انسان سر می‌زند تجلی از مجموعه عادت‌های اوست. پس می‌توان این ‌طور بیان کرد که سلسله ای از عادت‌ها، سازنده رفتار ما هستند.

بنابراین اگر رفتار مخربی در خود و یا اطرافیان‌مان مشاهده کردیم، رفتاری که منجر به مختل شدن زندگی و روند پیشرفت ما شده، باید در میان عادت‌های خود به دنبال علت و ریشه آن رفتار باشیم. چه عادتی باعث به وجود آمدن این رفتار در من شده است؟

عادات بد و کوچینگ رستم حامدی

این سوالی است که باید از خود بپرسید! فرض کنید شما باور داریدکه از استعداد کافی برای قبولی در آزمون رانندگی برخوردار هستید، اما شرکت در آزمون را مدام به روز بعد، هفته بعد و ماه بعد موکول می‌کنید.این رفتاری است که از شما سر می‌زند، اما چه عادتی باعث به وجودآمدن این رفتار شده؟ عادت به تعویق انداختن! عادتی رایج در اکثر افراد که می‌تواند به مرور حتی نفس باور‌های شما را بگیرد و اراده شما را زیر پا له کند. شما کم کم باور می‌کنید که در زمینه رانندگی هیچ استعدادی ندارید و تنها به واسطه یک عادت بد و تنبلی که در خود پرورش داده ‌اید نه تنها به نتیجه ای که به دنبالش بودید نرسیدید، بلکه باور‌های خود را نیز کم کم از دست داده ‌اید.
کوچینگ ترک عادات بد رویکردی جدید در ترک عادات بد .

برای استفاده از خدمات تخصصی کوچینگ ترک عادات بد با ما تماس بگیرید.
021-44366673
021-44366679

چرا نسبت به تغییر عادت‌های خود مقاومت می‌کنیم؟

معمولاً هر زمان بحث تغییر عادت به میان می آید ، تعداد افرادی که پذیرای این تغییر هستند از تعداد انگشت‌های یک دست هم کمتر است!

هوریس مان

عادت یک طناب است،هر روز ریسمانی را بر آن می افزاییم و سر انجام به جایی می رسیم که نمی توانیم آن را پاره کنیم .

عادات بد و کوچینگ رستم حامدی

چرا در مقابل ایجاد تغییر در عادات، از خود مقاومت نشان می‌دهیم؟

این امر می‌تواند به دلایل متعددی رخ دهد:

 • احساس عدم امنیت

ضمیر ناخودآگاه ما از قدرت بالایی برخوردار است. اکثر رفتار‌هایی که در طول روز از ما سر می‌زند تحت کنترل ضمیر ناخودآگاه است. رفتار‌هایی که بعد‌ها می‌تواند منجر به تثبیت عادت‌های بد شود. بنابراین کنترل ضمیر ناخودآگاه از سوی خود ما، امری ضروری است.

انسان موجودی است که ازتغییر می‌ترسد! ترجیح می‌دهد همان کاری را انجام دهد که همیشه انجام می‌داده، تمایلی برای کشف مسیر‌های جدید و رويارويي با چالش‌های جدید ندارد، همین احساس عدم امنیت منجر به مقاومت در برابر تغییر می‌شود.

تصور کنید شما هر روز برای رفتن به محل کارتان ازیک الگو و مسیر مشخص پیروی می‌کنید، می‌دانید چه ساعتی منزل را به مقصد محل کارتان ترک کنید که دیر نرسید، برای ترافیک احتمالی آن مسیر برنامه ریزی دارید و از چالش‌هایی که ممکن است در این مسیر با آن مواجه شوید کاملا آگاهید. بنابراین دلیلی برای ترس و یا احساس عدم امنیت باقی نمی‌ماند. اما همین که از شما بخواهند امروز برای رفتن به سرکار مسیر دیگری را انتخاب کنید ممکن است به یکباره از ایجاد این تغییر بترسید و ترجیح دهید مسیر قبلی را طی کنید. شما به مسیر همیشگی خود عادت کرده ‌اید.

 • ترس ما از اينكه به آدم دیگری تبدیل شویم

از شما می‌خواهند یک سری از عادت‌های خود را ترک کنید. لیستی از عادت و رفتار‌های جدید مقابل شما می‌گذارند تا هر روز آن‌ها را تکرار کنید.
ممکن است ترس از این که تبدیل به یک انسان دیگری شوید مانع از تمرین و تکرار این عادت‌های جدید شود! فراموش نکنید که لازم نیست با تغییر عادت‌های خود به آدم دیگری تبدیل شویم، فقط کافی است به قدرت و اراده ی خود ایمان بیاوریم تا به خود واقعی‌مان برگردیم.

 • آگاهی نداشتن از عادت‌های بد

گاهی فقدان آگاهی است که منجر به تداوم عادت‌های بد و مخرب می‌شود. اینجا ممکن است با دو گروه از افراد مواجه باشیم:

افراد دسته اول لزوما آن عادت را بد نمی‌دانند، پس مسلما برای تغییر آن اقدامی‌هم نمی‌کنند.

مثلا فردی که به پر خوابی و یا به افراط در استفاده از فضای مجازی عادت کرده اگر از او بخواهید این عادتش را ترک کند ممکن است پاسخ دهد مگر چه ایرادی دارد بیشتر بخوابم!؟
دسته دوم افرادی هستند که عادت بد را در خود شناسایی کرده اند اما جایگزینی برای آن ندارند و نمی‌دانند چطور می‌توان این رفتار نامناسب را جایگزین یک عادت سازنده کرد.
بنابراین این افراد برای تغییر عادات خود به کمی‌آموزش و آگاهی نیاز دارند.

با تغییر عادت‌های خود شاهد پیشرفت‌های بزرگی در زندگی باشید

طبق گفته دکتر ماکسول مالتز ساختن یک عادت جدید تنها 21 روز زمان می‌برد. این اصل به قانون مالتز معروف شده است.

 عادات بد و کوچینگ رستم حامدی

مسلماً این زمان برای همه ی افراد نمی‌تواندیکسان باشد . ممکن است شخصی برای ترک یک عادت نامناسب و جایگزین کردن یک عادت خوب به چیزی کمتر و یا بیشتر از این زمان نیاز داشته باشد. اما اگر برای ترک عادت خود همین زمان را در نظر بگیرید موفق می‌شوید تا تغییرات ماندگار و پایداری ایجاد کنید.
مارگارت مورمی‌گوید: هنگامی‌که شما می‌دانید چگونه عادت مورد نظر را تغییر دهید و چرخه ی عملکرد عادات را تجزیه کنید، شما قادر به ایجاد تغییرات پایدار هستید.

برای آشنایی بیشتر با نقش کوچینگ در ترک عادات بد ، قسمت دوم مقاله عادات بد و کوچینگ (مربیگری) را مطالعه نمایید .

شما این فرصت را دارید با تکمیل فرم زیر ،از یک جلسه کوچینگ رایگان مجموعه رستم حامدی استفاده کنید
لطفا موارد مورد نیاز را کامل کنید
مربیان کوچینگ
رستم حامدی
پاسخگوی شما هستند
 • نویسنده
  رستم حامدی
 • تاریخ انتشار
  شنبه, 12 مرداد 1398
 • زمان مطالعه
  5 دقیقه

دوره آموزشی

چگونه قله ها را فتح کنیم

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ، هر هفته یک ایمیل مفید در زمینه کوچینگ دریافت کنید

دیدگاه (0)

هنوز هیچ دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال دیدگاه

 1. ارسال دیدگاه به عنوان مهمان ثبت نام یا ورورد به ناحیه کاربری.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک موقعیت شما